Чому виникає надмірне потовиділення та як цього позбутись?
Коли спекотно чи людина надмірно рухається, вона пітніє. І це природна функція організму. Але коли без видимих на те причин мокріють руки, ноги чи інші ділянки тіла, це вже має насторожити. Анна з цією проблемою живе з самого дитинства. І відповіді на питання чому так відбувається й досі не знайшла.
Львів'янка Анна Мунтян розповідає: "Пітливість в мене була завжди. Ще зі школи, навіть гірше ніж зараз. Постійно руки мокрі, ноги мокрі, під пахвами постійно мокро. Дуже соромилась, бо все було помітно на одязі. Через це важко було підібрати гардероб".
Від надмірної пітливості страждає майже 10% людей. І це завдає неабиякого дискомфорту.
Анна Мунтян каже: "Знайомишся з людиною по роботі, ти маєш потиснути руку, а рука постійно мокра. І сьогодні також була зустріч ділова і треба було привітатися і от знову потрібно непомітно витирати руку. Це, справді, проблема, тому що я дівчина, хочу виглядати гарно, хочу вдягати сукні, які мені подобаються, а з цією проблемою не можу. Половина гардеробу не підходить".
В медицині таку проблему називають гіпергідрозом. Він може виникати з самого дитинства або ж з певних причин з’явитись впродовж життя.
Лікарка-дерматолог Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Христина Решетняк зазначає: "Гіпергідроз – це є надмірне потовиділення. Потовиділення - це наша захисна функція організму. Коли нагрівається температура нашого тіла виділяється піт і він охолоджує наше тіло, наш організм".
Сьогодні гіпергідроз поділяють на 2 основних типи. Якщо підвищена пітливість є на деяких ділянках тіла, це називають первинним або локальним гіпергідрозом.
"Коли є надмірне потовиділення, гіпергідроз, це є очевидно вже в стані спокою. Це може бути надмірне виділення з трьох зон. Це є локальний гіпергідроз аксилярних ділянок, тобто в підпашках, на долонях і на стопах", – каже Христина Решетняк.
Вторинний гіпергідроз може бути симптомом певного захворювання.
Христина Решетняк зазначає: "Гормональні порушення. Це може бути у період менопаузи, після перенесення деяких інфекційних захворювань. Це є порушення неврології, постійні стреси і також може бути спадковий фактор".
Та окрім самого пітніння додається ще і запах, який, до слова, може посилюватись від вживання певних продуктів.
"Рекомендується пацієнтам з гіпергідрозом якомога менше вживати копченостей, кави, солодкого, а також різних спецій, до прикладу, часнику", – рекомендує Христина Решетняк.
Сьогодні і для цієї проблеми знайшли вирішення. Перша – це симптоматична терапія.
Христина Решетняк каже: "Це є використання антиперспіранта. Він може блокувати вивідні протоки потових залоз. Також використання певних мил і гелів для душу. Можна використовувати і симптоматичну терапію. Це є електрофорез, бальнеологічні терапії, застосування антидепресантів та заспокійливих засобів".
Якщо сипомптоматична терапія не допомагає, використовують більш радикальні методи.
Христина Решетняк додає: "Це є використання ботулотоксин терапії, яка на сьогоднішній день є надзвичайно популярна, адже вона фактично на 4-6 місяців позбавляє пацієнта цієї незручної ситуації – надмірного потовиділення. Є також хірургічний метод лікування. Це застосування симпатиктонії. Певною кліпсою блокується нерв і відповідно іде перерозподіл потовиділення іншими ділянками тіла".
Хоча для багатьох тема надмірної пітливості досить незручна, лікарі радять не соромитись, а звертатись по допомогу. Особливо, якщо батьки помітили це у своєї дитини, не потрібно чекати. Адже від цього залежить не тільки комфорт, але і психоемоційний стан людини.
Авторка: Ірина Цвігун
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.