Як сонце впливає на зір та чому лікарі кажуть обов’язково носити сонцезахисні окуляри?
Різноманітні форма, колір, модель та різноманітні ціни. Вибір сонцезахисних окулярів сьогодні є настільки великий, що придбати собі на літо такий аксесуар може абсолютно кожен. Але от придумали їх не тільки для доповнення образу, але і для захисту наших очей.
Лікар-офтальмолог, дитячий офтальмолог Максим Шеховцов зазначає: «Сонцезахисні окуляри – це фільтри. Вони відфільтровують негативний вплив сонця на наші очі. Якщо ми кажемо про сонячне світло, воно складається з ультрафіолету та видимої частини спектру. Сам ультрафіолет може викликати дуже серйозні пошкодження очей».
Та не всі окуляри захищають. Більша увага людей зараз зосереджена не на користь, а на красу і стиль окулярів. А тому і виробники цим користуються, виготовляючи їх з дешевого матеріалу, який зовсім не захищає очі від ультрафіолету.
Завідувачка 1-го офтальмологічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні Олександра Павлів розповідає: «Краще тоді взагалі не користуватися окулярами, бо коли ми купуємо окуляри, які не мають захисту від ультрафіолетових променів і ними користуємось зіниця наша розширюється і тоді дуже велика кількість сонячних променів потрапляють в око і роблять більш шкідливу дію, аніж коли ми не носимо окуляри».
Максим Шеховцов каже: «Усі сонцезахисні окуляри я би розділив на 2 групи – це звичайні, які ви можете придбати у клініці, у оптиці і тут важливий акцент – не на ринку, не з рук, не з інтернету. Чому? Тому що це захист і коли ми кажемо про оптику, клініку, вони мають сертифікацію як європейську так і українську. Тому це надійний захист».
Коли сонячні промені потрапляють на очі, всередині відбувається нагрівання або хімічна реакція. Якщо ця дія триває довгий час, це може призвести до розвитку різних захворювань.
Максим Шеховцов додає: «Це може бути катаракта, вікова макулодистрофія, коли нервова тканина страждає в оці пацієнта».
І якраз таки носіння правильних окулярів і є в певній профілактикою цих захворювань.
«Ми рекомендуємо все таки в оптиці, там де є чітко показано, який є захист. Захист від ультрафіолетових променів може становити і 15%, і 25% і, навіть, 50% . Це є дуже важливо», - наголошує Олександра Павлів.
Якщо вже є певні порушення зору і ви щоденно носите окуляри, то для таких випадків також є вирішення. І не одне.
Максим Шеховцов розповідає: «Тут є 3 варіанти. Перший варіант – це комбінація контактних лінз та звичайних сонцезахисних окулярів. Я більше люблю нічні контактні лінзи. Що це? Ми можемо на ніч вдягнути контактні лінзи, зранку ми зняли ці лінзи і весь день ми бачимо, і можемо вибирати будь-які сонцезахисні окуляри».
Олександра Павлів додає: «Вночі ці лінзи знімаються. Це не обов’язково для дітей можна застосовувати. Це і для дорослих дуже добре є. Людина спить вночі, за це час її рефракція, її око стає таким, що вдень зранку все бачить дуже добре».
Також сьогодні користуються популярністю так звані окуляри-хамелеони.
«Більш науковий термін - це фотохромна лінза, тобто лінза, яка змінює свій колір і це дійсно гарний варіант для тих людей, які, на приклад, не можуть носити контактні лінзи, чи вони використовують окуляри як аксесуар» - зазначає Максим Шеховцов.
Олександра Павлів каже: «Тобто, якщо ви знаходитеся там, де немає багато сонця, де немає багато променів, тоді таке скло є біле. Коли ви виходите на сонце, тоді затемнюється. Це так звані фотохромні окуляри. Вони можуть бути і з діоптріями, і без діоптрій».
Щодо того чи обирати скляні чи пластикові окуляри, то тут без різниці. Проте лікарі більше звертають увагу на пластикові, особливо у випадку дітей.
Максим Шеховцов розповідає: «Коли ми кажемо про полімерні лінзи, на сьогоднішній день є матеріали, які захищають також від механічних пошкоджень. Наприклад, якщо людина любить носити сонцезахисні окуляри будь-де чи скляні окуляри будуть падати вони швидко ламатимуться і це може призвести навіть до травмування».
Варто зазначити, що в якісних окулярах чи на світлі чи в затемненому середовищі видимість все одно має бути хорошою.
Олександра Павлів розповідає: «І навіть коли ми знаходимося у погано освітленому приміщенні все одно в сонцезахисних окулярах має бути хороша видимість. Також дуже важливо це для водіїв. Якщо ви, наприклад, за кермом і якщо ви якщо ви заїжджаєте в тунелі, то якщо є якісні окуляри, якісна лінза, тоді ви добре будете бачити».
Та зір потрібно берегти ще змалечку, тому діткам лікарі також рекомендують носити сонцезахисні окуляри.
Максим Шеховцов зазначає: «Коли я спілкувався з британцями та американцями, я їх питав з якого віку вони дають своїм дітям сонцезахисні окуляри. Відповідь була з нуля».
Попри те, що саме сонце є джерелом ультрафіолетових променів, випромінюватись вони можуть у будь-яку погоду та пору. А тому навіть якщо хмарно, або ж взимку сонце не таке активне, спеціалісти рекомендують використовувати сонцезахисні окуляри.
Авторка: Ірина Цвігун
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.