Львівські лікарі розказали про особливості сітківки ока
Всесвітній день сітківки ока як в Україні, так і за межами відзначають недарма. Адже це та частинка ока, через яку формуються зображення, які ми бачимо. Будь-які порушення чи захворювання можуть спричинити значне погіршення або і взагалі втрату зору. Пані Віра прийшла на консультацію до офтальмолога якраз-таки через проблему таку проблему. Як виявилось, причиною стала вікова макулодистрофіяа, яка нині є одним з найпоширеніших захворювань сітківки ока.
"Це захворювання сітківки, переважно її центральної ділянки. Захворювання і називається віковим, бо притаманне певній віковій групі. Воно посідає 3 місце серед причин сліпоти та слабкозорості практично в цілому світі", - пояснює лікарка-офтальмолог Львівської лікарні швидкої меддопомоги Ірина Борбуляк.
В основному, такий симптом, як в пані Віри, і є ознакою вікової макулодистрофії. Та, окрім того, про це можуть свідчити ще декілька факторів.
"Найчастіше - це погіршення зору, коли пряму лінію пацієнт бачить як викривлену. Це випадіння в полі зору. Наприклад, пацієнт читає слово і бачить початок і кінець слова, а середину ні. Тобто декілька букв в нього випадає", - зазначає завідувач офтальмологічного відділення Львівської лікарні швидкої меддопомоги Мар’ян Сарахман.
Є суха та волога вікова макулодистрофія. Перша, до слова, зустрічається частіше, при якій зір знижується поступово. При вологій під сітківкою починають утворюватися нові кровоносні судини, які спричиняють появу кровотеч та рубців. На виникнення обох форм впливають певні фактори, а саме вік, цукровий діабет, куріння, генетична схильність до цього захворювання.
Сьогодні існує багато ефективних методів виявлення цих захворювань. Одним з таких є оптична когерентна томографія сітківки, яка робить оптичний зріз і можна побачити усі структури сітківки на фотографіях.
"Сучасним методом діагностики є флюоресцентна ангіографія. Також фотографія очного дна, але судинки, які є в оці, заповнюються спеціальним контрастом і на фотографіях видно які судинки ушкоджені та пропускають через свою стінку рідину", - додала Мар’ян Сарахман.
Щодо лікування вікової макулодистрофії, то тут усе залежить від її форми.
"При сухій формі використовують препарати з лютеїном, антиоксидантами, гексан тином. Часто на початкових стадіях вона не лікується, а ми рекомендуємо пацієнту також лікування основного захворювання: відмова від паління, якщо це серцево-судинні захворювання, цукровий діабет", - розповідає лікарка-офтальмолог Ірина.
При вологій формі застосовують актинідієву терапію, при якій в око робиться ін’єкція.
До речі, цей метод лікування застосовується і при ще одному поширеному захворюванні сітківки – діабетичній ретинопатії, яка пов’язана з ускладненнями від цукрового діабету.
При цьому захворюванні лікування залежить не лише від офтальмолога. Але й від ендокринолога. Адже хороших результатів можна досягти при адекватному лікуванні як самого захворювання сітківки, так і цукрового діабету. Коли консервативне та лазерне лікування не допомагає, застосовують більш радикальний хірургічний метод.
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.