Легкі травми голови і герпес: нове дослідження показало зв’язок із хворобою Альцгеймера

Легкі травми голови і герпес: нове дослідження показало зв’язок із хворобою Альцгеймера
Легкі, але повторювані травми голови можуть активувати «сплячий» герпес у мозку, що збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера

Легкі, але часто повторювані травми голови підвищили ризик появи хвороби Альцгеймера, активувавши «сплячий» вірус герпесу. Як показало дослідження на моделі людського мозку, повторні травми зараженого вірусом мозку призводили до запалення, накопичення бета-амілоїду та інших нейродегенеративних змін, характерних для хвороби Альцгеймера.

Дослідження опублікували в журналі Science Signaling.

Ці результати можуть пояснити зв’язок між зараженням вірусом герпесу, черепно-мозковими травмами та ризиком хвороби Альцгеймера, який спостерігали в попередніх дослідженнях. 

На що дослідники звернули увагу?

Дослідники звернули увагу на взаємозв’язок між травмами голови та інфекцією вірусом герпесу через зростаючі дані, що носійство простого герпесу HSV-1 може вдвічі підвищувати ризик розвитку деменції в старшому віці. Це пов’язують зі стоншенням кори головного мозку, але до недавнього часу механізми, які пояснюють зв’язок герпесу з нейродегенеративними захворюваннями, залишалися невідомими. Особливо це стосується хвороби Альцгеймера, ризик якої збільшується у носіїв гена APOE4.

Крім того, попередні дослідження показали, що травми голови можуть також сприяти розвитку хвороби Альцгеймера. Виявилось, що як травми, так і інфікування вірусом герпесу викликають запалення в мозку, що може стати основною причиною нейродегенеративних змін, характерних для цієї хвороби. Для того, щоб виявити, чи дійсно запалення є ключовим механізмом цих процесів, науковці з Університету Тафтса та Оксфордського університету провели дослідження на моделях людського мозку.

Як травми голови та герпес сприяють розвитку хвороби Альцгеймера?

Науковці провели експеримент, вивчаючи вплив травм голови та вірусу герпесу на розвиток хвороби Альцгеймера. Для цього вони створили модель людського мозку зі стовбурових клітин, які перетворилися на нейрони та сформували тканини мозку. Далі, ці моделі піддали ударам різної інтенсивності – одноразовим та багаторазовим. Одну групу моделей заражено вірусом герпесу, іншу — залишили незараженою.

Результати показали, що навіть легкі, але повторювані травми призводять до активації вірусу герпесу в мозку, що, у свою чергу, стимулює накопичення бета-амілоїду та фосфорильованого тау-білка — двох білків, що є основними ознаками хвороби Альцгеймера. Виявлено, що патологічні зміни торкнулися не лише нейронів, а й гліальних клітин, які підтримують нормальну роботу мозку і відповідають за збереження спогадів. У моделях, не заражених вірусом, таких змін не було, що підтверджує важливу роль герпесу у розвитку хвороби.

Науковці також з’ясували, що блокування прозапальної сполуки інтерлейкіну-1-бета може запобігти накопиченню бета-амілоїду та руйнуванню гліальних клітин, що свідчить про ключову роль запалення у розвитку нейродегенеративних змін. Це відкриття дає надію на нові терапевтичні підходи до лікування хвороби Альцгеймера.

Що із результатами робитимуть далі?

Виявлення зв’язку між вірусом герпесу, травмами голови та розвитком хвороби Альцгеймера відкриває нові перспективи для науковців у боротьбі з нейродегенеративними захворюваннями. Це відкриття може стати основою для розробки нових методів профілактики та лікування хвороби.

Одним із важливих напрямків профілактики може стати запобігання повторним травмам голови, особливо серед військових і спортсменів, які мають високий ризик отримання таких травм. Враховуючи виявлену роль вірусу герпесу та запалення в мозку, науковці також розглядають застосування антивірусних і протизапальних терапій, які можна використовувати вже після травм голови. Це може значно знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера у таких людей у майбутньому, відкриваючи нові можливості для профілактики цього складного захворювання.

Що ще впливає на ризик хвороби Альцгеймера

  • Дослідники виявили генетичний варіант, який підвищує стійкість до хвороби Альцгеймера у літнього чоловіка, у якого хвороба проявилася на 20 років пізніше, ніж передбачали лікарі.
  • Виявлено, що регулярне приймання «Віагри» знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера на 69% протягом шести років після початку лікування. Це пов’язано з її здатністю стимулювати ріст нейронних відростків і запобігати накопиченню патологічного тау-білка.

Нагадаємо, 5 звичок здорової людини: гайд хорошого самопочуття

Анастасія Князєва - pravdatutnews.com

Читайте також
Пандемія COVID-19 стала наслідком витоку вірусу з лабораторії - Конгрес США Пандемія COVID-19 стала наслідком витоку вірусу з лабораторії - Конгрес США
Комітет Конгресу США завершив розслідування
Остеохондроз: хто хворіє та які причини виникнення хвороби (відео) Остеохондроз: хто хворіє та які причини виникнення хвороби (відео)
За статистикою на остеохондроз в Україні хворіє понад 20% населення, і в основному це чоловіки.
У Нідерландах виявили новий штам ВІЛ У Нідерландах виявили новий штам ВІЛ
Наразі зафіксовано 109 випадків зараження новим штамом.
Loading...
Load next