Нобелівську премію миру вручили японській організації Nihon Hidankyo
Цьогорічну Нобелівську премію миру присудили японській правозахисній організації Nihon Hidankyo за зусилля щодо досягнення миру, вільного від ядерної зброї, і за демонстрацію через свідчення очевидців того, що ядерна зброя ніколи не повинна бути застосована знову.
Про це повідомляється на сайті премії.
Цей масовий рух людей, які пережили атомну бомбу з Хіросіми та Нагасакі, також відомий як Хібакуша, отримує премію миру за зусилля, спрямовані на створення світу, вільного від ядерної зброї, і за демонстрацію через свідчення свідків того, що ядерну зброю більше ніколи не можна використовувати.
У відповідь на атаки атомних бомб у серпні 1945 року виник глобальний рух, учасники якого невпинно працювали, щоб підвищити обізнаність про катастрофічні гуманітарні наслідки використання ядерної зброї. Поступово виникла потужна міжнародна норма, яка стигматизувала використання ядерної зброї як морально неприйнятне. Ця норма отримала назву «ядерного табу».
Свідчення Хібакуша – тих, хто вижив у Хіросімі та Нагасакі – є унікальним у цьому ширшому контексті.
Ці історичні свідки допомогли створити та консолідувати широку опозицію проти ядерної зброї в усьому світі, спираючись на особисті історії, створюючи освітні кампанії на основі власного досвіду та видаючи термінові застереження проти поширення та використання ядерної зброї. Хібакуша допомагає нам описати невимовне, подумати про немислиме та якось усвідомити незбагненний біль і страждання, спричинені ядерною зброєю.
Проте Норвезький Нобелівський комітет хоче визнати один обнадійливий факт: за майже 80 років жодна ядерна зброя не використовувалася у війні. Надзвичайні зусилля Ніхона Хіданкьо та інших представників Хібакуся зробили великий внесок у встановлення ядерного табу. Тому викликає занепокоєння те, що сьогодні це табу проти використання ядерної зброї знаходиться під тиском.
Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали; нові країни, схоже, готуються отримати ядерну зброю; і звучать погрози використати ядерну зброю в триваючих війнах. У цей момент історії людства варто нагадати собі, що таке ядерна зброя: найбільш руйнівна зброя, яку коли-небудь бачив світ.
Наступного року виповнюється 80 років з моменту вибуху двох американських атомних бомб, які вбили приблизно 120 000 жителів Хіросіми та Нагасакі. Порівняльна кількість померла від опіків і радіаційних травм протягом наступних місяців і років. Сучасна ядерна зброя має набагато більшу руйнівну силу. Вони можуть вбити мільйони людей і катастрофічно вплинуть на клімат. Ядерна війна може знищити нашу цивілізацію.
Долі тих, хто вижив у пеклі Хіросіми та Нагасакі, довго приховували й нехтували. У 1956 році місцеві асоціації хібакуша разом із жертвами випробувань ядерної зброї в Тихому океані сформували Японську конфедерацію організацій постраждалих від атомних і водних бомб. Ця назва була скорочена на японській мові до Nihon Hidankyo. Це стане найбільшою та найвпливовішою організацією Хібакуша в Японії.
Основою бачення Альфреда Нобеля була віра в те, що віддані люди можуть змінити ситуацію. Присуджуючи цьогорічну Нобелівську премію миру Ніхону Хіданкьо, Норвезький Нобелівський комітет бажає вшанувати всіх тих, хто вижив, які, незважаючи на фізичні страждання та болісні спогади, вирішили використати свій дорогий досвід, щоб плекати надію та залучення до миру.
Нагадаємо, Напад Росії на Україну: від початку доби відбулося більше 90 бойових зіткнень
Андрій Самойленко - pravdatutnews.com