Вплив батьків на двомовне виховання дітей: ключова роль матерів
Дослідження показало, що матері у двомовних канадських сім’ях удвічі більше впливають на розвиток мовлення у дітей, ніж батьки. Це пояснюється тим, що матері зазвичай проводять із дитиною більше часу. Зокрема, в сім’ях, де матері спілкуються мовою етнічних меншин, вони відчувають сильну відповідальність за передачу своєї культури, що підсилює їхній вплив.
Дослідження опублікували в журналі Child Development.
Науковці з Університету Конкордії провели опитування 281 двомовної родини в Монреалі, дослідивши, як часто батьки використовують кожну мову та якими стратегіями сімейного мовлення вони користуються. Виявилося, що вибір стратегії, наприклад «один із батьків — одна мова» або «одна мова вдома, інша — у садочку», відіграє значно меншу роль, ніж стабільність мовного оточення і частота спілкування з дитиною.
Важливим відкриттям стало те, що мовне оточення дитини, сформоване батьками, пояснює половину змін у її здатності опановувати обидві мови. Натомість конкретна стратегія мовлення вплинула лише на 6% таких змін. Дослідники підкреслили, що успішне білінгвальне виховання можливе, якщо обоє батьків проводять із дитиною приблизно однакову кількість часу.
Це відкриття змінює акценти у підходах до виховання дітей-білінгвів, показуючи, що особистий вплив батьків має більше значення, ніж раніше вважалося.
Нагадаємо, Мовні пріоритети на ринку праці України: вимоги роботодавців до володіння російською (2 частина)
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com