Війна та музика: як російські треки знову потрапляють в українські топи
Музика ніколи не була поза політикою. Протягом історичного формування української культури Росія вставала на заваді розвитку музичного мистецтва: переслідувала та вбивала видатних композиторів, крала їх твори і приписувала своїм авторам, забороняла прослуховування та виконання українських пісень. Зі здобуттям незалежності, Україна отримала змогу вільно розвивати власну музику. Проте комплекс меншовартості, набутий за роки утисків, змусив українців чуже вважати кращим та якіснішим. Тому російська музика була більш поширеною, ніж українська.
З початком війни в 2014 році, а згодом і повномасштабного вторгнення, в населення України розпочалося національне пробудження та усвідомлення важливості свого, рідного. Українські артисти почали все більше створювати якісну музику державною мовою, перекладати власні російськомовні хіти на українську. Українці в свою чергу бойкотували артистів ворожої країни, а на музичних платформах російська музика майже не зустрічалася в топах України.
ПравдаТУТ News вирішила дізнатися, яка ситуація з російською та російськомовною музикою на музичній платформі Spotify. Розглянемо Top-50 (Ukraine).
Російськомовні пісні українських виконавців
У топі Spotify Україна досі присутні російськомовні пісні, створені українськими виконавцями. Навіть після початку повномасштабного вторгнення Росії деякі артисти продовжують випускати музику цією мовою.
1. Крепче – KRBK (25 місце)
На двадцять п’ятому місці закріпилася пісня "Крепче". Це російськомовний трек українського виконавця. KRBK або Паша Коробок – український репер, представник київського андеграунду. З початком повномасштабного вторгнення, артист закріпився у топі чартів із піснею “24”, в якій розділяє життя на до та після 24 лютого.
До 2022 року KRBK випускав лише російськомовні пісні, проте згодом почав розвивати україномовний реп. За невеликий відрізок часу виконавець випустив значну кількість пісень українською мовою, що здобули популярність серед населення: “Чекаю на ніч”, “Державний”, “Тепер я всюди” та ще багато інших.
2. Супермаркет - Poshlaya Molly (37 місце)
На тридцять сьомому місці перебуває російськомовний трек українського автора. "Пошлая Моллі" – це український гурт, заснований у Харкові. Популярність колектив здобув переважно в Росії, де до початку повномасштабної війни активно гастролював. Після російського вторгнення учасники гурту залишили територію РФ, публічно засудили війну та брали участь у благодійних концертах.
За час свого існування, гурт не випустив українською жодної пісні.
Вперше за час повномасштабного вторгнення гурт випустив нову пісню, яку слухачі очікували почути українською мовою. Новий трек "Адская колыбельная" "Пошлая Моллі” представила російською. А під прем'єрою нового треку зазначено, що він створений у співпраці з креативною студією Indigo Flow, яка базується в Санкт-Петербурзі, Росія. Трек можна знайти на заборонених в Україні платформах, серед яких "Яндекс Музыка", "Звук", "МТС Музыка" та "VK Музыка". Відповідно, прослуховування на цих сервісах приносить артистам доходи в російських рублях.
3. Портреты -Acoustic – zhanulka (39 місце)
На тридцять сьомому місці нас очікує ще один російськомовний трек українського походження. Zhanulka – українська співачка та музикантка, родом із Донецька. Через початок війни на Донбасі у 2014 році дівчина із сім’єю переїхала до Києва.
У зв’язку з повномасштабним вторгненням, 1 липня 2022 року Жанна випускає “Портреты”. Пісня розповідає про втрату дому, вимушений побут на валізах, життя без певності у завтрашньому дні та спроби знайти надію серед хаосу. У тексті звучать мрії про мирне життя, прості радощі, любов і спокій, які здаються недосяжними у світі, де лунають ракети.
У соцмережах деякі люди засудили пісню через відсутність прямого звинувачення Росії як країни агресорки.
Zhanulka продовжує розміщувати свої композиції на російських платформах, отримуючи дохід у рублях, частина якого йде на сплату податків у Росії.
Російська музика в українських топах
1. ParisLove - FORTUNA 812 (5 місце)
Вже на п’ятому місці нам зустрічається пісня російського автора – FORTUNA 812. Салахутдинов Олександр, таке справжнє ім’я “фортуни” – 18-річний російський реп-виконавець та продюсер з Санкт-Петербурга. На Spotify у виконавця 6 21 277 слухачів за місяць. Саме його пісня ParisLove активно застосовувалася користувачами TikTok, а українці знімали під неї свої відео.
Як і більшість російських артистів, FORTUNA 812 замовчує війну в Україні та не давав жодних коментарів щодо своєї позиції.
2. Гладиатор/рыцарь - fallen777angel (7 місце)
Довго шукати ще щось російське нам не довелося, сьоме місце в топі посідає ще одна пісня молодого артиста з ворожої країни. Нікіта Воронцов – російський реп-виконавець із Сибіру. Відомим встав завдяки треку “Гладиатор/рыцарь”, який завірусився у TikTok. В автора налічується 637 611 слухачів на Spotіfy.
Про війну виконавець мовчить.
По зеленій стрілці вгору можемо побачити, що російська пісня нещодавно обійшла український трек “Не лякай” виконавців OSTY та Klavdia Petrivna. Українська пісня опустилася на 8 місце.
3. Lost Angeles - FRIENDLY THUG 52 NGG (11 місце)
Олександр Романов, відомий під псевдонімом FRIENDLY THUG 52 NGG – російський репер з Санкт-Петербурга. Як повідомляє Вікіпедія, до початку кар’єри репер продавав наркотики. 820 685 слухачів у FRIENDLY THUG 52 NGG за місяць і жодного слова про війну в Україні.
“Lost Angeles” обійшов пісню Океану Ельзи “Як ніколи” та посів 11 місце, українська пісня опустилася на 12.
4. Лабиринт – FACE (40 місце)
40 місце у топі посіла російська пісня 2019 року виконавця FACE. Іван Дремін (справжнє ім'я) – репер, співак, автор пісень з Уфи. З початком повномасштабного вторгнення покинув Росію та засудив війну проти України, давав благодійні концерти за кордоном на підтримку українських біженців.
Проте виконавець називає Росію та Україну “братніми народами” та підтримував Навального, який не визнавав Крим українським.
7. Больно – fleurnothappy (43 місце)
Fleurnothappy – російський реп-виконавець з Ростова-на-Дону. Відомий він став саме завдяки треку “Больно”, який завірусився в TikTok. Зараз fleurnothappy активно проводить концерти Росією та, як і всі молоді російські репери, ігнорує факт нападу його країни на Україну.
8. Четыре тридцать - Violetta Sokolova (45 місце)
43 місце посіла пісня “Четыре тридцать”. Як з’ясувалося, Віолета Соколова - це 18-річний білоруський виконавець та продюсер Іван Канашевич. Першу популярність здобув після треку «Четыре тридцать», випущеного у 2022 році. Про війну мовчить.
9. Мило материшься – volhey (49 місце)
Volhey – молодий виконавець в стилі PHONK. Свою першу роботу представив 31 березня 2023 року, вона й донині набирає великого охоплення серед поціновувачів жанру. Цей автор працює під псевдонімом та уникає публічності: його немає в соціальних мережах, а дані у відкритих джерелах відсутні. Звідки саме виконавець та його позиція щодо війни теж невідомі.
11. У батарей - nyan.mp3 (50 місце)
Останнє місце в українському топі посіла пісня “У батарей”. Nyan.mp3 — це віртуальний виконавець, продюсер і дизайнер. Свою музичну діяльність розпочав у жовтні 2022 року. Перше визнання здобув завдяки треку «Почему котикам компьютеры не нравятся», який став вірусним у TikTok. Друга хвиля популярності прийшла із роботою «И я такой пау пау пау», яка також завоювала популярність у TikTok. Як і в попередніх випадках війну виконавець замовчує.
Серед п’ятдесяти пісень, що входять до топ-чарту України на платформі Spotify, чотирнадцять виявилися російськомовними. Зокрема, 20% з них створені виконавцями з Росії, які часто замовчують або уникають висловлювань щодо війни в Україні.
Ще 6% складають російськомовні треки, написані українськими артистами. Більшість із них почали поступово переходити на створення музики українською мовою, проте їхні попередні роботи залишаються популярними серед слухачів.
Окрему частку, яка становить 2%, займають білоруські виконавці. Як і у випадку з російськими артистами, вони часто уникають відкритих висловлювань щодо війни.
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com