Телескоп Вебба зафіксував "космічне торнадо"

Телескоп Вебба зафіксував "космічне торнадо"
Світлина розгадала загадку, яка цікавила астрономів майже 20 років

Телескоп Джеймса Вебба зробив унікальний знімок об’єкта Гербіга-Аро HH 49/50, який завдяки своїй формі отримав прізвисько «космічний торнадо». Це відкриття допомогло вченим розгадати загадку, яка залишалася нерозв’язаною майже два десятиліття.

Про це повідомляє Popular Science.

Об’єкт HH 49/50 розташований у сузір'ї Хамелеона на відстані близько 625 світлових років від Землі. Вперше його зафіксував космічний телескоп «Спітцер» у 2006 році. Проте тільки зараз, завдяки передовим можливостям телескопа Вебба, вдалося отримати чітке зображення цього явища та з’ясувати його природу.

Об’єкти Гербіга-Аро – це своєрідні туманності, що виникають у результаті активної взаємодії молодих зірок із навколишнім газовим середовищем. Вони утворюються, коли потужні потоки речовини, що викидаються протозорею, стикаються з щільнішими ділянками космічного пилу. Такі явища є типовими для ранніх стадій формування зірок, але HH 49/50 відрізняється своєю унікальною формою – закручені струмені утворили своєрідну воронку, що нагадує земний торнадо.

Завдяки передовим інструментам Вебба вчені змогли детальніше вивчити структуру HH 49/50. На зображенні чітко видно, як потоки розпеченого газу рухаються зі швидкістю від 96 до 305 км/год. Вони складаються з молекул монооксиду вуглецю, водню та частинок міжзоряного пилу.

Джерелом цих потоків є молода протозоря Cederblad 110 IRS4, розташована приблизно за 1,5 світлових роки від «космічного торнадо». Вона ще не досягла своєї остаточної маси й активно збільшується, що підтверджує її молодий вік – менше мільйона років.

Ще одним сюрпризом дослідження стало виявлення спіральної галактики на верхньому кінці HH 49/50. Вперше її помітили ще на знімках «Спітцера» у вигляді невеликої яскравої плями, але лише зараз вдалося ідентифікувати її структуру. Центральна частина галактики містить старі зірки, а навколо неї розташовані хмари газу та молоді зоряні скупчення.

Це відкриття не лише дало відповідь на 20-річну загадку HH 49/50, а й допомогло розширити розуміння процесів, що відбуваються на ранніх етапах формування зірок. Завдяки телескопу Вебба астрономи отримали можливість заглянути ще глибше у Всесвіт і розкрити нові таємниці, приховані в космічних далях.

Нагадаємо, Космічний телескоп Hubble зафіксував Малу Магелланову Хмару

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

 

Читайте також
Hubble зафіксував спіральну галактику в сузір’ї Вовка Hubble зафіксував спіральну галактику в сузір’ї Вовка
Спіральна галактика розташована на відстані близько 40 мільйонів світлових років від Землі в сузір’ї Вовка
Космічний телескоп сфотографував частину емісійної туманності в сузір’ї Єдинорога Космічний телескоп сфотографував частину емісійної туманності в сузір’ї Єдинорога
Космічний телескоп Hubble, спільно експлуатований NASA та ESA, зробив знімок ділянки емісійної туманності Sh2-284
Телескоп «Джеймс Вебб» дослідив астероїд, що міг зіткнутися із Землею Телескоп «Джеймс Вебб» дослідив астероїд, що міг зіткнутися із Землею
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» отримав зображення астероїда 2024 YR4, який розглядався як потенційна загроза для Землі у 2032 році.
Loading...
Load next