Темні смуги на Марсі утворює не вода, а пил і вітер — дослідження

Марсіанські схили, вкриті загадковими темними смугами, які з’являються, ростуть і зникають, раніше вважалися можливим доказом наявності рідкої води на Червоній планеті. Проте нове дослідження спростовує цю теорію.
Про це пишуть Reuters та IFL Science з посиланням на Nature Communications.
Команда вчених проаналізувала понад 87 тисяч супутникових знімків і виявила приблизно пів мільйона темних смуг (реальна кількість може сягати двох мільйонів).
За словами Адомаса Валантінаса, планетолога з Університету Брауна, ці утворення не мають ознак, які б свідчили про їхній зв’язок із водою. Хоча вони схожі на потоки, що оминають перешкоди, насправді це ілюзія — поводяться вони як сухий пил, який пересувається під дією вітру.
Дослідники порівняли карту розташування смуг із кліматичними та геофізичними даними. З’ясувалося, що їхнє виникнення пов’язане з сильними вітрами та накопиченням пилу, а не з температурою, вологістю чи рівнем гідратації поверхні.
Щодо наявності води на Марсі загалом — вона там може існувати лише у вигляді дуже солоних роп (наприклад, коли волога піднімається з глибини або конденсується з атмосфери). Але навіть ця версія не пояснює появу темних смуг.
RSL — сезонні смуги, які з’являються влітку й зникають узимку, — також, ймовірно, мають сухе походження. Тож темні схили не є найперспективнішим місцем для пошуку слідів життя.
На думку вчених, отримані дані допоможуть ефективніше планувати майбутні дослідження: завдяки аналізу великих обсягів супутникових знімків можна відкинути хибні гіпотези ще до запуску нових місій.
Нагадаємо, у Парижі знайшли викрадений 37 років тому бюст Джима Моррісона
Юлія Педюк - pravdatutnews.com





