Монумент слави у Львові: демонтаж знаходиться на завершальному етапі (відео)

Демонтаж монументу слави - на фінішній прямій. Тут на вулиці Стрийській з цілого ансамблю сьогодні залишилися лише центральні скульптури - Воїн та Батьківщина-мати. Решту шість багатофігурних горельєфи можна побачити уже в музеї "Територія терору", куди їх перемістили.
Для того, щоб експонуватися, досліджуватися, на прикладі цієї колекції і розповідати яким чином працювала монументальна пропаганда і як тоталітарний режим займався власне інформаційним таким насиллям навколо людей, як він використовував митців, - повідомила директорка музею "Територія терору" Ольга Гончар.
Тобто всього 6 горельєфів, 6 композицій, розмір яких, якщо це вас цікавить 3,30 м висота і приблизно, 6 метрів ширина кожного. 3 горельєфи з одного боку і 3 з другого боку, - наголосив головний зберігач фондів музею "Територія терору" Тарас Різун.
У музеї уже розробили екскурсію для відвідувачів. Кажуть: можна дізнатися чимало цікавого про авторів монументу, їхні життєві історії.
Ну особливого догляду вони не потребують. Вони весь час перебували просто неба і під дією всіх атмосферних явищ. Ну але оте, що я вже згадував, вони тонкі, це 2 мм мідь і прогинаються. Ми просто ці частини перемістили туди, ближче до входу музею так як вони були на стелі, - додав Тарас Різун.
Горельєфи в музеї планують зібрати для експозиції. Однак зізнаються: чимало деталей деформовані та понищені, адже зроблені із доволі тонкої міді.
Коли відбувався демонтаж, ми консультувались із скульпторами і з митцями чи можна буде зібрати назад ці горельєфи. Тому що ви бачите, що вони всі в принципі демонтовані і різний спосіб. Вони сказали, що так, можливо, звісно ми не можемо уникнути втрат, - зазначила директорка музею "Територія терору" Ольга Гончар.
Монумент слави, що на вулиці Стрийській, демонтують ось уже 3 роки. Рішення щодо цього було прийняте ще у 2018-му. Відтоді поступово кожну із частин ансамблю розбирають та переміщають до музею.
Звичайно цінні монументальні елементи минулого мають бути збережені, музеєфіковані власне в музейній складовій, можуть бути доступні для огляду. Але для нас важливо побачити, який має бути завтрашній день цього простору. І ми розуміємо, що одним із найголовніших елементів це облаштування там пам'ятника героям України. І цей пам'ятник, його вирішення ми будемо шукати на конкурсі, - наголосив начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міськради Антон Коломєйцев.
Конкурс планують оголосити вже найближчим часом. Та й плани щодо цього громадського простору чималі.
Нам хочеться забрати там оцю парковку зверху, яка під сонцем. Ми це хочемо виправляти, суттєво збільшити громадський простір. З іншої сторони ОДА реалізує флагштоки. Власне громадський простір поруч. Має бути якась єдина складова, - розповів Антон Коломєйцев.





