Етапи переживання психологічної травми під час війни

Етапи переживання психологічної травми під час війни

Психологи та педагоги телеграм-каналу «Подбай про себе» розповідають про етапи переживання психологічної травми під час війни. Проєкт реалізується в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

Чому ми відчуваємо злість під час війни? Це один з етапів переживання психологічної травми.

Перший етап – заперечення

В умовах страшних подій ми не одразу можемо зорієнтуватися. Реакція людини на стрес – бігти, битися або тікати. Ми не можемо зібратися та знаходимося у стані заперечення.

Другий етап – агресія, злість, гнів

Агресія є захисною реакцією організму, що активізує його до дії (захисту, атаки, боротьби) або приховує інші емоції, які нам здаються недоречними. Ми розуміємо, що так не має бути, тож злість допомагає частково впоратися зі сприйняттям ситуації.

Третій етап – пошук пояснень

На цьому етапі іноді ми намагаємося домовитися з вищими силами, аби знайти справедливість. Ми ще не готові повірити, що події неминучі та нічого не можна змінити.

Четвертий етап – горе

Після всіх заперечень, агресії та спроб домовитися зі світом як у дитинстві, приходить повне усвідомлення ситуації. Це усвідомлення падає наче камінь, прибиваючи до землі гострим психічним болем. У цей момент починається оплакування втраченого.

П‘ятий етап – прийняття

На цьому етапі людина приймає ситуацію та починає адаптуватися до нової реальності.

  • Ми зможемо пройти всі етапи та знов повноцінно жити після перемоги України.
  • Ми звикли приховувати емоції. У сучасному житті прояви деяких емоцій свідчать про слабкість. Люди справляються з горем мовчки, щоб не здаватися слабкими, але так робити не варто.
  • Війна – постійний стресовий фактор. Людина перебуває в напрузі від події, що тримає психіку в тонусі, внаслідок чого ми не можемо розслабитися.
  • Війна – те, до чого не можна бути готовим. Вона передбачає горе, біль, жах, лють. Відчувати емоції – це нормально.

Фахівці наголошують: не застигайте, говоріть про відчуття, плачте. Не ставте внутрішній світ на паузу. Якщо є можливість – говоріть про те, що відбувається та лякає найбільше. Шукайте підтримку та розуміння серед близьких людей і фахівців.

Нагадаємо, у МОЗ пояснили базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації будь-якого характеру під час війни.

Віра Коновал - pravdatutnews.com

Читайте також
Як надати психологічну підтримку собі та близьким під час війни (відео) Як надати психологічну підтримку собі та близьким під час війни (відео)
Мінцифри запускає новий освітній курс для українців.
Що робити, якщо вас зґвалтували: поради психологів Що робити, якщо вас зґвалтували: поради психологів
Розмова про зґвалтування в безпечному середовищі з підтримкою фахівця – кращий спосіб забезпечити одужання.
Loading...
Load next