Життя з ВІЛ: як зірки руйнують стереотипи та змінюють уявлення про СНІД

Життя з ВІЛ: як зірки руйнують стереотипи та змінюють уявлення про СНІД
1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Проблема, яку колись сприймали як вирок, сьогодні виглядає інакше завдяки досягненням медицини та змінам у суспільному сприйнятті. Проте стереотипи та страхи все ще заважають людям розуміти суть ВІЛ і СНІДу, а також їхні відмінності.

Що таке СНІД?

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) — це заключна стадія ВІЛ-інфекції. Це стан, при якому імунна система людини настільки ослаблена, що вона не може боротися навіть із незначними інфекціями чи хворобами. Без лікування СНІД значно скорочує тривалість життя людини.

Чим СНІД відрізняється від ВІЛ?

ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) — це вірус, який уражає імунну систему, поступово послаблюючи її. Людина може жити з ВІЛ десятки років і навіть не знати про інфекцію, якщо не тестується. СНІД же є результатом невиліковної або погано контрольованої ВІЛ-інфекції. Завдяки сучасній антиретровірусній терапії (АРТ) СНІД можна попередити навіть у людей із ВІЛ-позитивним статусом.

Серед тих, хто живе з ВІЛ, є чимало відомих особистостей. Їхній приклад демонструє, що завдяки своєчасному початку лікування можна прожити довге й активне життя, продовжуючи займатися тим, що приносить радість.

Клаус Номі 

Американський виконавець-авангардист, німецького походження. Він відомий своїм унікальним поєднанням опери та синт-попу, а також яскравим театральним образом. 

Клаус – одна з перших відомих особистостей, які померли від СНІДу. Це трапилося 6 серпня 1983 року. Через низьку обізнаність про хворобу у той час і страх перед нею, він пережив останні дні в ізоляції, відчуваючи соціальну стигматизацію. 

Його творчість і стиль мали вплив на багато митців, включаючи Девіда Бові та сучасних виконавців, таких як Леді Гага. Його альбоми Klaus Nomi (1981) і Simple Man (1982) досі шануються як шедеври в експериментальній музиці. 

Клаус Номі. Фото з відкритих джерел.

Фредді Мерк’юрі

Лідер, клавішник та вокаліст британського рок-гурту Queen. Чутки про те, що він має ВІЛ-інфекцію ходили в пресі дуже довго. Проте офіційно музикант зізнався, що хворий лише за день до смерті -  23 листопада 1991 року. Він зазначив, що преса повинна зосередити свою увагу на допомозі хворим, аби запобігти широкому поширенню інфекції. Помер Мерк’юрі на 46 році життя від бронхопневмонії, яка розвинулася через ВІЛ-інфекцію та СНІД.  

Фредді Мерк'юрі. Фото: Facebook/Freddie Mercury

Ентоні Перкінс

Видатний американський актор і режисер, який зробив значний внесок у розвиток кіно. Його найвідоміша роль — маніяка Нормана Бейтса в трилері Альфреда Гічкока «Психо». Актор помер у 1992 році у віці 60 років від пневмонії, спричиненої СНІДом.

Ентоні Перкінс у ролі маніяка Нормана Бейтса. Фото з відкритих джерел

 

Кончіта Вурст

Австрійська співачка, яка здобула популярність після перемоги на конкурсі Євробачення у 2014 році  про свій ВІЛ-статус офіційно зізналася 15 квітня 2018 року. За її словами, вона вже довгі роки має ВІЛ-позитивний статус і терапію почала одразу ж, як тільки дізналася про свій діагноз, отже можливість передачі вірусу відсутня.

Насправді громадськості це не стосується, але мій колишній друг погрожував мені, що розкриє цю приватну інформацію, а я нікому не дам права мене залякувати і впливати на моє життя, - розповіла артистка. 

Кончіта Вурст. Фото: instagram/conchitawurst

Біллі Портер

Американський актор, співак і драматург. Відомий своєю роллю в фільмі "Пози",  в якому він зіграв ВІЛ-позитивного персонажа. За його словами, саме ця роль допомогла йому побороти сором і розповісти про свій ВІЛ-позитивний статус.

У 2007 році під час обстеження висипу, що викликав підозру, знаменитість отримав позитивний результат тесту на ВІЛ. Протягом багатьох років навіть його мати не знала про цей діагноз.

Я намагався жити і робити кар'єру, але я не був упевнений, що зможу, якщо про це дізнаються не ті люди. Це було б просто ще одним способом дискримінувати мене, - розповідає актор.

Наразі Біллі Портер проходить регулярне лікування, яке дає змогу йому вести повноцінне життя, та відвідує лікаря раз на три місяці. Крім "Пози", Біллі Портер також відомий за ролями в серіалах "Американська історія жахів: апокаліпсис" і "Сутінкова зона", “Попелюшка".

Біллі Портер в ролі феї-хрещеної. Кадр з фільму "Попелюшка"

Чарлі Шин

Американський актор. Найбільш відомий своїми ролями у фільмах "Гарячі голови" та серіалі "Два з половиною чоловіки". Про свій діагноз Шин дізнався у 2011 році після сильних головних болів, які він спершу прийняв за симптоми пухлини мозку. У 2015 році актор оголосив про своє захворювання через шантаж. 

Шин розповів, що, незважаючи на діагноз, він веде нормальне життя завдяки сучасному антиретровірусному лікуванню. Він також відкрито говорить про виклики стигматизації та важливість підвищення обізнаності про ВІЛ.

Окрім боротьби з хворобою, Шин відомий своїм бурхливим особистим життям, зокрема залежністю від наркотиків, численними скандалами, судовими позовами та складними стосунками із сім'єю. Він зазначив, що давно визнав свої помилки та працює над змінами у своєму житті. 

Чарлі Шин. Фото: wikipedia

Всі ці публічні зізнання зірок допомогли привернути увагу до ВІЛ-інфекцій та СНІДу. І дали зрозуміти, що сьогодні ВІЛ не є смертельним вироком. Завдяки сучасній медицині його можна контролювати і проживати повноцінне життя.

Сучасні методи лікування

Сучасна медицина ще не має методів, які б дозволили повністю вилікувати ВІЛ/СНІДу. Однак розроблені препарати, здатні ефективно стримувати розвиток вірусу та забезпечувати тривале збереження здоров'я у людей із таким діагнозом.

Антиретровірусна терапія (АРТ) працює, блокуючи різні етапи життєвого циклу вірусу ВІЛ, який атакує імунну систему, зокрема CD4 клітини. Ці клітини відіграють ключову роль у захисті організму від інфекцій. Завдяки АРТ ВІЛ-позитивні люди можуть жити довгим, здоровим і активним життям, значно знижуючи ризик передачі вірусу іншим.

Успіх лікування залежить від дотримання режиму прийому ліків, регулярного медичного моніторингу та отримання психологічної підтримки. 

Профілактика ВІЛ/СНІДу

Профілактика передбачає заходи, спрямовані на попередження ризику інфікування ВІЛ як на індивідуальному, так і на суспільному рівні. Серед ключових підходів — доконтактна та постконтактна профілактика.

Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП)

Цей метод передбачає регулярний прийом антиретровірусних препаратів для зниження ймовірності зараження ВІЛ у людей із підвищеним ризиком інфікування. 

До таких груп належать люди, які мають кілька сексуальних партнерів, не використовують презервативи або вживають наркотики шляхом ін'єкцій. ДКП є додатковим методом, який посилює ефективність бар’єрних засобів контрацепції.

Постконтактна профілактика ВІЛ (ПКП)

Цей підхід застосовується у випадках, коли вже відбувся можливий контакт із вірусом, наприклад, у медичних працівників, які мали контакт із кров’ю або іншими біологічними рідинами. ПКП передбачає прийом антиретровірусних препаратів протягом перших 72 годин після контакту. Це допомагає значно знизити ризик зараження.

Обидва методи є ефективними за умови правильного застосування та супроводжуються рекомендаціями лікарів для досягнення найкращих результатів.

Юлія Педюк - pravdatutnews.com

Loading...
Load next