Домашнє насильство: як себе захистити
Домашнє насильство – це тема, про яку непросто говорити, але замовчувати її не можна. На жаль, багато людей стикаються з агресією у власному домі, де, здавалося б, має бути безпечно. Тому важливо знати, як захистити себе.
Насамперед потрібно розуміти, що домашнє насильство - це не лише побої. Воно буває різним:
- фізичне насильство (тілесні ушкодження, штовхання, викручування рук тощо);
- психологічне насильство (приниження, докори, погрози, ізоляція від друзів тощо);
- економічне насильство (позбавлення грошей, заборона працювати, контроль витрат тощо);
- сексуальне насильство (примус до статевих стосунків без згоди тощо).
Жертвами домашнього насильства переважно є жінки, однак непоодинокими є і протилежні ситуації.
Що ж я можу порекомендувати, якщо ви стали жертвою домашнього насильства?
1. Зателефонуйте в поліцію.
Якщо виникає небезпека – не гайте часу, а телефонуйте “102”. Однак робити це потрібно у вдалий (відносно безпечний) момент, щоб до моменту приїзду поліції - не відбулось ще більше насильство. Поліція може видати терміновий заборонний припис, що не дозволятиме особі до вас наближатись на декілька днів.
2. Фіксуйте факти насильства.
Вкрай важливо - це докази. Старайтесь максимально фіксувати, як прояв насильства, так і наслідки. Це може бути фото/відео побоїв, записи розмов, повідомлення – усе, що підтвердить ваші слова.
3. Тривожна кнопка.
Якщо є ризик, наприклад, побоїв, то варто розглянути опцію приватної охорони, яка повинна за лічені хвилини прибути на місце для допомоги.
4. Юридична допомога.
Не зволікайте звернутися за порадою до спеціалістів, вони можуть допомогти притягнути кривдників до відповідальності та/або супроводити процес судової заборони кривдника наближатись до вас.
5. Психологічна допомога.
- розкажіть про ситуацію друзям, родичам, яким довіряєте;
- професійний психолог може допомогти впоратися з травмою та знайти сили діяти у такій ситуації, зокрема наважитись викликати поліцію тощо.
- зверніться на урядову Гарячу лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей (безкоштовно і цілодобово) за телефоном “1547” чи за посиланням: https://1547.ukc.gov.ua/.
Ключова моя порада:
- не мовчіть;
- не терпіть;
- не сподівайтесь, що "все і так мине" чи "він/вона зміниться”.
У таких ситуаціях потрібно діяти, щоб у кривдника не виникло відчуття безкарності та вседозволеності. Говоріть, звертайтесь по допомогу й захищайте себе.
Нагадаємо, Шахрайство: як вберегти свої гроші