Шахрайство: як вберегти свої гроші

Шахрайство: як вберегти свої гроші

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну багато наших співгромадян зіштовхнулись з великою кількістю проблем та загроз, зокрема це збереження життя, але також і необхідність виживання в умовах падіння економіки, зменшення доходів, звільнень, потреб у евакуації тощо.

Все це відобразилось на особистих фінансах усіх громадян і у цих умовах зʼявилось багато шахрайських схем, через які часто люди втрачають свої останні заощадження. Сьогодні розглянемо приклади, як шахраї намагаються обдурити українців, та як можна зменшити ризики стати жертвою. 

До типових шахрайських схем можна віднести:

Телефонне шахрайство. 

Шахраї телефонують потенційній жертві і представляються представниками банків, поліції, комунальних служб, лікарів, які повідомляють, наприклад, про:

  • "проблеми з рахунком";
  • "загрозу блокування карти"; 
  • “підозрілу активність у мережі інтернет”;
  • “ДТП родичів і необхідність коштів для операції”;
  • “наявність боргів за комунальні послуги”;
  • “необхідність укладення нового договору про надання комунальних послуг чи оплати за новим рахунком”.

Мета таких шахраїв - отримати персональні та, в ідеалі, банківські дані (термін дій, CVV-код, пароль (PIN-код), або ж готівкові кошти.

Рекомендую у таких ситуаціях не поспішати з наданням даних чи коштів, а спершу (залежно від ситуації):

  • перевірити номер у відповідних програмах, де зазначено, як номер записано у каталогах інших осіб;
  • перевірити номер по соціальних месенджерах;
  • передзвонити на офіційні номери відповідних установ і дізнатись, чи справді телефонували їх представники;
  • подзвонити рідним і зʼясувати, чи все в порядку.

Інтернет-шахрайство під час оплати

Це створення сайту “дзеркала”, який виглядає, як типовий офіційний сайт баків, інтернет-магазинів, страхових компаній тощо, де пропонуються товари або послуги за привабливими цінами, але:

  • після передоплати клієнти не отримують нічого;
  • клієнти вводять свої персональні і банківські дані, після чого шахраї отримують доступ до банківських рахунків.

Рекомендую щоразу здійснювати оплати в інтернеті після ретельної перевірки:

  • чи справді посилання на сайт відповідає офіційному (може бути відмінність навіть у одному символі);
  • чи справді довіряєте компанії;
  • чи справді дані, які потребує компанія, необхідні для оплати (чи їх не забагато).

Інтернет-шахрайство через посилання

Не рідко від невідомих осіб, а останнім часом і від знайомих, може надійти посилання, за яким просять перейти, наприклад, щоб підписати петицію на сайті президента України про присвоєння звання “Герой України” військовослужбовцям чи інше посилання для отримання бонусів/подарунків/знижок/спадку.

Рекомендую утриматись від переходу за посиланнями, які надходять у месенджерах чи на електронну пошту. Такий перехід може бути достатнім для шахраїв отримати доступ до банківських рахунків.

А для підписання петицій використовуйте офіційний сайт президента України.

Інтернет-шахрайство через “знайомих”

Ця схема зазвичай полягає у тому, що шахраї спершу отримують доступ до акаунтів родичів, знайомих тощо. З їх профілів пишуть термінове прохання позичити кошти (зазвичай незначну суму на короткий строк).  

Рекомендую перед тим, як надсилати гроші, подзвонити до тієї особи і запитати, чи справді вона потребує коштів та чи це вона писала повідомлення.

Цікаво, що часто такі повідомлення російською мовою чи написані явно з помилками/з використанням перекладача. Стиль написання зазвичай відрізняється, однак подекуди шахраї можуть намагатись цей стиль копіювати, щоб виникло менше підозр.

Фальшиві інвестиції та криптовалюти

Історії про успішний усіх завжди виглядають привабливо. Мінімальні інвестиції і шалені прибутки, фото/відео дорогих авто, техніки, будинків можуть спокусити взяти участь у ризикованій схемі, яка:

  • у кращому разі завершиться втратою вами своїх коштів;
  • у гіршому разі завершиться втратою вами своїх коштів та увагою правоохоронців. 

Рекомендую з холодним розумом підходити до пропозицій високих доходів за короткий термін, де вимагають передоплату чи купівлю "перспективних активів", оскільки завжди у таких ситуаціях потрібно задуматись:

якщо це така успішна інвестиція, то чому про неї так відкрито повідомляють іншим, хто ж насправді на цьому заробить кошти, а хто може втратити, можливо це типова фінансова піраміда (на кшталт МММ чи B2B Jewelry тощо).

Це далеко не всі шахрайські схеми, тому, на мій погляд, в умовах сучасних технологій необхідно буквально дути на холодне і максимально обачно поводитись, ціна помилки може бути високою у прямому сенсі.

Нагадаємо, Бронювання через "Дію": нові обмеження від Кабміну та можливі зміни

Loading...
Load next