Знецінення Тризуба: чому великий герб є сумнівною перспективою (відео)

На позачерговому засіданні парламенту у залі Ради зареєструвалися понад 270 народних депутатів. З них 257 проголосували за, 11 ㅡ проти, а також 4 утрималися.
Законопроєкт про великий Державний Герб на розгляд Верховної Ради 29 червня подав президент Володимир Зеленський. А у вересні минулого року Кабмін оголосив проведення конкурсу на найкращий ескіз великого Державного герба. Тоді перемогу отримала робота Олексія Кохана, який є співавтором і малого герба України.
У оприлюдненому проєкті закону про великий Державний герб України можна побачити його схематичне зображення. І це не той великий герб, який було визнано у минулорічному конкурсі.
Опубліковане зображення є одним із багатьох варіантів розробки колективу під керівництвом Олександра Івахненка ще у 1993 році. Інший його варіант пропонувався до затвердження законопроєктом 2001 року, проте отримав шквал критики з боку фахівців-геральдистів.
У третьому конкурсі 2007-2008 років, перемогло майже те саме зображення, варіант із галицьким левом та гербом запорізького козацтву було затверджено. На той час для остаточного прийняття законпроєкту забракло голосів у Верховній Раді.
Четвертий конкурс, який відбувся восени минулого року назвав переможцем Олексія Кохана. Це зображення зазнало чималої критики. А результат конкурсу - проігнорований президентом.
Переможна робота Олексія Кохана.
Тризуб України, який формально є "малим гербом", має цілком цікаве та історичне минуле. Адже саме його карбували на монетах за часів Святого Володимира. На сьогодні в Україні та світі він сприймається як повноцінний державний герб нашої країни. До того ж, більшість країн світу мають по одному гербу - не великий, не малий, лише один герб.
Довершеність українського Тризуба
Навіть попри своє стародавнє походження Тризуб є повністю довершений та збалансований. Адже він ідеально вписується в мінімалістичну естетику ХХІ століття. Головний український символ є досить простим у відтворенні і водночас, надзвичайно впізнаваним.
Цікаво, що не так все й багато країн можуть похвалитися своїми гербами. Варто виокремити Японію та Швейцарію, символи яких теж мають досконалу лаконічну графіку.
Герб Швейцарії.
Великий герб властивий імперіям та федераціям
Будь-які спроби "довершити" Тризуб, додавши до нього як більше символів є кричущим несмаком і абсурдом. Такі дії - заміни оригінального та справжнього герба на штучний, властиві імперіям та федераціям. Оскільки, так вони відображали склад цих країн. Тобто, Україні, унітарній республіці, великий герб геть не потрібний.
Великий герб – ідея комуністів
Ідея щодо великого герба не є новою. У 1996 році рішення про те, що в України має бути ще й великий герб України закріпили Конституцією. Відповідне рішення з’явилося завдяки наполяганням комуністів, які намагалися применшити значення справжнього герба України – Тризуба. Натомість вони пропонували зробити державним гербом якусь совкову карикатуру з серпами, молотами, колосками, або хоча б козака з мушкетом. Та ніяк не націоналістичний Тризуб, який вперше з'явився у Х столітті, за часів Володимира Великого, а потім використовувала УНР на початку ХХ століття.
Тоді, затвердження малого герба було компромісом, необхідним для нормального функціонування держави. Проте, втілювати цю ідеї на тридцять першому році незалежності є просто абсурдно.
Закони геральдики
Різні варіації малюнку великого герба програли на всіх державних конкурсах. Знавці геральдики розкритикували запропоноване зображення великого герба України. Для цього у них було декілька підстав. По-перше, наявність корони на малюнку. Звісно, що на гербах окремих республік можуть бути ці символи, але це стосується переважно випадків спадкування таких гербів державами, які не так давно були монархіями. По-друге, виникають питання до фігур лева та козака. Адже чому зображені саме вони й навіщо на гербі калина з колосками?
Після впровадження великого герба, Україна може відразу впасти з елітної вищої ліги держав з найдосконалішими гербами на найнижчий рівень. Та опинися на одному рівні з африканськими диктатурами, які полюбляють такі "всеосяжні" герби.
Великий герб може замінити Тризуб
Влада переконує, що Тризуб буде використовуватися і надалі, а великий герб призначений лише для якихось виняткових випадків. Проте, насправді це не так, у президентському законопроєкті вказано, що великий герб має відтворюватися на офіційних символах президента, печатках і будівлях Верховної Ради, Уряду, Верховного і Конституційного Суду, резиденції Президента, у залі засідань парламенту.
Також, за рішенням Нацбанку, саме "великий герб" друкуватиметься на грошах замість Тризуба.
Державні символи мають об’єднувати українців
Тризуб об’єднує український народ у часі та просторі. Починаючи від Київської Русі до часів, коли Україні офіційно вдалося відновити свою незалежність у 1991 році. Тризубу вдалося об’єднати різні покоління українців. Він є символом тяглості державницької традиції.
Великий герб ще не започаткували, але він вже викликав масу обурення та критики від громадян. Перш за все, державна символіка повинна об’єднувати народ, а не підштовхувати його до різних чвар та непорозумінь.
Відповідним рішенням Верховної Ради нардепи знівелюють Тризуб. Це прагнули раніше зробити прихильники Росії – комуністи, закладаючи норму про великий герб у Конституцію.
Так, великий герб передбачено Конституцією України, і пояснення щодо негайного вирішення цього питання є не надто переконливим. Оскільки, у Конституції є чимало досі не реалізованих норм, реалізації яких українці чекають не менше.
Великий герб точно не є нагальним питанням, яке мають вирішити саме у 2021 році. Без нього Україна може жити спокійно, як це було досі.
Комуністів вже давно немає у парламенті, а подарований історією Тризуб виконує свої функції, нікому не заважаючи. Проте, раптом президент пропонує невідкладно ухвалити закон про великий герб, до того ж, до 30-річчя Незалежності. Витягувати цю ідею з небуття та втілювати її зараз – неприпустимо.
Дарина Жданович - pravdatutnews.





