Кіберполіція розповіла, як не стати жертвою шахраїв у пошуках роботи

Кіберполіція розповіла, як не стати жертвою шахраїв у пошуках роботи

Правоохоронці застерігають українців від шахраїв, які створюють схеми з відмивання та легалізації коштів, отриманих незаконним шляхом.

Про це повідомляє Кіберполіція.

Правоохоронці застерігають українців від шахраїв, які вигадують різні схеми з відмивання та легалізації коштів, отриманих незаконно. У багатьох з них задіяні так звані дропи, або "грошові мули" - люди, які за винагороду надають зловмисникам доступ до своїх банківських карток і рахунків.

Такі платіжні засоби використовуються як транзитні для проведення переказів на різні суми між іншими рахунками. Це потрібно зловмисникам, аби увести жертв в оману, "заплутати сліди" й ускладнити правоохоронцям роботу під час розслідування злочинів.

Гроші, які проходять через рахунок дропа, можуть бути отримані злочинним шляхом, зокрема - торгівлею наркотиками, людьми, зброєю тощо. Також рахунки дропів часто використовуються для ухилення від сплати податків та переміщення грошей, викрадених з рахунків інших людей.

"Грошових мулів" можуть залучати на постійній основі, або одноразово - коли дроп за одноразову плату передає оформлені на нього банківські картки, включно з пін-кодами і доступом до веббанкінгу).

Як не потрапити на гачок

Зазвичай, дропів шукають серед людей, які прагнуть легкого заробітку або перебувають у скрутному фінансовому становищі, тож готові відгукнутися навіть на сумнівні пропозиції.

Найпоширенішим способом пошуку таких людей є пропозиції роботи, на які найчастіше можна натрапити в соцмережах і месенджерах.

Ігноруйте пропозиції роботи, якщо:

  • в описі вказано необхідність переказувати гроші між рахунками;
  • немає інших вимог до кандидата (освіта, робочі обов’язки і т.д.),
  • заманюють великими доходами при малих зусиллях, не передбачають особистого контакту з роботодавцем, а лише через онлайн-сервіси.

Також зловмисники можуть маскувати пропозиції роботи під вакансії в реальних і відомих компаніях. Відмовтеся від такої "роботи", якщо інформацію про компанію не змогли знайти в інтернеті, або на її офіційному сайті відсутня інформація про роботу.

Головним показником таких вакансій - необхідність переказувати кошти, на якому б етапі вам про це не сказав "роботодавець".

Бути дропом – чим це загрожує

Дропам обіцяють легкий і швидкий заробіток, однак це – найнижча ланка злочинної схеми, яку правоохоронці викривають в рамках розслідувань однією з перших.

Людину, яка бере участь у таких схемах, можуть притягнути до кримінальної відповідальності на рівні з іншими учасниками схеми.

У разі розкриття злочину всі фінансові операції "грошових мулів" можуть бути заморожені або конфісковані, тож замість заробітку "легких грошей" - втрата власних.

Навіть якщо правоохоронці ще не дійшли до дропа, його рахунок може заблокувати фінмоніторинг самого банку й запросити дані про джерела походження коштів. Звісно, довести легальність походження коштів такий «грошовий мул» навряд чи зможе, тож рахунок залишиться заблокованим.

Окрім цього, участь у злочинних схемах пов'язана з ризиком для особистої безпеки. Злочинні організації, які використовують дропів, можуть застосовувати погрози або насильство, щоб контролювати своїх учасників.

Що робити, якщо ви вже стали дропом

Якщо людина на якомусь етапі зрозуміла, що встигла погодитися бути дропом, їй слід звернутися до кіберполіції, залишивши заяву на сайті. Це можна зробити в будь-який час доби.

А якщо ви вже встигли певний час попрацювати "грошовим мулом", треба припинити співпрацю з таким "роботодавцем", звернутися до кіберполіції, а також до банку, рахунок в якому був мимоволі використаний для відмивання коштів.

Пам’ятайте, що бути дропом - це дуже ризикована тимчасова діяльність. Людина може бути притягнута до кримінальної відповідальності або постраждати від "роботодавців".

Нагадаємо, В Україні відновили роботу понад 80% малого та середнього бізнесу, які зупинялися через війну

Андрій Самойленко - pravdatutnews.com

Читайте також
Ошукали 70 тисяч людей: кіберполіція виявила групу інтернет-шахраїв (відео) Ошукали 70 тисяч людей: кіберполіція виявила групу інтернет-шахраїв (відео)
За скоєне зловмисникам може загрожувати до восьми років за ґратами.
Loading...
Load next