Арешт майна і рахунків військовозобовʼязаних: юрист розповів, як перевірити

Все частіше трапляється, що громадяни намагаються здійснити онлайн покупку чи розрахуватись карткою у магазині, але безуспішно, а відкривши мобільний додаток банку, отримують інформацію, що їх рахунок заблокований.
Про це ПравдаТУТ News розповів адвокат Назарій Гарасимчук.
Також буває, каже він, що військовозобовʼязані намагаються продати своє нерухоме майно і звертаються до нотаріуса, який їм відмовляє у оформлення купівлі-продажу майна, оскільки воно є арештованим.
Що ж робити у таких ситуаціях? Потрібно зʼясувати підстави арешту, а для цього можна перевірити відомості про себе:
- В автоматизованій системі виконавчих проваджень (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors);
- У єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors).
Якщо у цих системах є відомості про відкрите виконавче провадження, а стягувачем є Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, отже громадянин притягнутий до відповідальності за порушення:
- правил військового обліку (ст. 210 КУпАП);
- законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (210-1 КУпАП).
Тобто, щодо громадянина винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності (якою накладено штраф), і не було добровільної сплати протягом 15 днів і керівник ТЦК та СП передав справу до державної виконавчої служби.
Представник такої служби, виконавець, відкриває провадження та може винести постанову, наприклад, про арешт коштів. Її надсилають до банків і тоді громадянин не може користуватись своїми коштами на відкритих рахунках.
Потрібно через виконавця отримати постанову ТЦК та СП, якою накладено штраф, проаналізувати, чи вона законна:
- якщо так - то сплатити штраф (але практично у подвійному розмірі, витрати виконавця тощо, тоді виконавче провадження буде закінчене, арешти зняті);
- якщо ні - то також розглянути варіант оскарження постанови до суду.




