Їжа як символ боротьби за життя: що відомо про Голодомор
![Їжа як символ боротьби за життя: що відомо про Голодомор](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/news/2024/11/23/a94fda44d8b5bfb4.jpg)
Голодомор ‒ це слово, яке одразу асоціюється з жахом та голодом. Найтрагічніші дні Голодомору розгорталися протягом 1932–33 років. Ця трагічна сторінка історії позбавила багатьох українців права на життя. Навесні 1933 року смертність в Україні набула катастрофічних масштабів.
Пік Голодомору припадає на червень. Тоді щодоби помирало 28 тисячі осіб, щогодини — 1168 осіб, щохвилини — 20. Великим порятунком для людей була рослинна їжа. Найчастіше вживали траву, спориш, лободу, кропиву, калачики та молочай.
Що готували українці під час голодомору
Трав'яники – запечений хлібець з натертої трави, замішаний на гарячій воді з додаванням насіння льону.
Затеруха – запечене тісто з борошна, кори берези та води.
Хліб – тісто з перетертої кори зі жменькою висівок та листям лободи.
Липники – готували як із листя, так і зі цвіту липи. До їжі додавали тирсу або перетерті жолуді. На зиму висушували та перетирали листя та робили з нього липове борошно.
Борщ із лободи чи кропиви – брали воду та бур’яни, варили щось схоже на суп чи борщ.
Каша з лободи – це означає, що там більше було трави і зовсім трохи води.
Плачиндрі – коржики, які робили з липових та інших літніх, весняних квітів. Додавали полову чи просіяне борошно, щоб воно трималося купи.
Шліхта – кип’ятили воду, додавали борошно або крупи. Це робили ті люди, хто мав бодай якісь залишки зерна.
Хто розповів світові про Голодомор в Україні
Ґарет Джонс – один з перших хто висвітлив правду про Голодомор в Україні. Джонс розумів усю небезпеку, яку ніс комуністичний тоталітарний режим, проте все ж написав правду на шпальтах світової преси.
До 1932 року Ґарет Джонс був в Радянському Союзі двічі. Він повідомляв про результати кожної поїздки у своїх репортажах, включаючи три статті під назвою «Дві Росії», які він анонімно опублікував у The Times у 1930 році.
У липні 1931 року Ґарет Джонс та Х. Л. «Джек» Хайнц II знову відвідали УСРР. Коли вони влітку відвідали Дніпробуд, Хайнца особливо вразила американська колонія.
Там на мене чекав сюрприз всього життя, – пише він у своїй анонімно опублікованій книзі «Дослідження в Росії – 1931» (1932): «Полковник Купер і його люди мають чудові будинки, по типу флоридського цегляного бунгало, що розташовані у прекрасному саду з безліччю дерев. Ми залишилися з містером Вілкінсоном у будинку, де живе полковник Купер. Це було грандіозно!
Проте, коли Джонс вирушив у сільську місцевість, щоб оглянути стан колективізації і розкуркулення, то виявив, що населення навколо Дніпробуду піддається жорстокому переслідуванню.
Кулаків вони вислали звідси і це було жахливо. Ми дізналися з листа, що по дорозі загинуло дев’яносто дітей – дев’яносто з цього району, – сказав один менонітський фермер Джонсу: Багато людей поїхали в Америку – заберіть нас з собою!
У березні 1933 року Ґарет Джонс опублікував на шпальтах The Manchester Guardian («Манчестер Ґардіан») свій репортаж про голод в Україні. У листі до батьків він зазначав:
Голод практично скрізь. Мільйони помирають від нього. Я мандрував кілька днів Україною, і там не було хліба. У дітей боліли животи, всі коні й корови виздихали, а люди також вмирали з голоду. Терор був нечуваних масштабів.
Агенти ДПУ затримали Ґарета Джонса, за кілька днів його було депортовано з СРСР та оголошено персоною «нон ґрата». Проте Джонс все ж опублікував в європейських ЗМІ понад 20 статей про великий голод в Україні.
Ґарет Джонс, який оприлюднив правду про Голодомор, загинув за день до свого тридцятиліття. За загадкових обставин він був викрадений і розстріляний ОДПУ у Маньчжурії.
Кількість жертв Голодомору
У 2008 році було видано «Національну книгу пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні» в 19 томах. Мартиролог Книги пам’яті нараховує лише 882 510 імен.
У 2011 році Музей Голодомору презентував «Народну книгу пам’яті жертв Голодомору», яка оновлюється на основі карток обліку жертв Голодомору (мартиролог книги нараховує 4 180 імен).
На основі цих оцінок інститут демографії назвав цифру загиблих від Голодомору у 3,9 мільйона людей. Саме цю цифру вважають найбільш науково доведеною. Також науковці стверджують, що через падіння народжуваності під час Голодомору Україна недорахувалась 600 тисяч немовлят.
Геноцид українського народу
2006 року Верховна Рада офіційно визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу. Публічне заперечення Голодомору вважається протиправним, але покарання за такі дії не передбачене.
Голодомор визнали геноцидом українців Європейський парламент, ПАРЄ, ЮНЕСКО, Ватикан та парламенти понад 28 країн. Серед них - Німеччина, Франція, Велика Британія, Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Бразилія, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, США, Угорщина, Португалія.
Софія Ратинська - pravdatutnews.com
![Прихильник Путіна Моргенштерн боїться їхати в Україну й скасовує свої концерти](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2021/04/21/morgen.jpg)
![Відеоблогер Івангай звинуватив Дудя у вилученні з інтерв'ю слів про Україну та Голодомор, - відповідь Дудя](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2021/05/04/dud1.jpg)
![Папа Римський закликав запобігти насильству на сході України](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2021/04/19/papa.jpeg)
![Зеленський оцінив перспективи повернення окупованих територій](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2025/02/10/3.jpg)
![Ізраїль наніс чисельних ударів по Сирії, включно зі столицею Дамаском](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2024/12/10/ap18104517414316-1-640x400.jpg)