Військові облігації: що це, як працюють і навіщо купувати
Національний Банк України дав статистику, що на 21 березня вже понад 2 тисячі громадян і компаній придбали військові облігації на суму майже 4 млрд гривень та 742 тисячі доларів. Повідомляє Любомир Остапів у статі НВ.
Ці показники різко зростатимуть, адже фінансові установи за кілька тижнів війни зуміли побудувати легкий спосіб купівлі облігацій онлайн з мізерними комісіями. Міністерство фінансів 21 березня на своєму сайті опублікувало список банків і ліцензійних брокерів, з допомогою яких можна придбати військові облігації. У багатьох з них мінімальна сума 1 000 гривень. Відео інструкції з купівлі в Приват24 і популярних брокерів я розмістив на YouTube-каналі Сімейний Бюджет.
Кому така інвестиція буде актуальною.
Військові облігації — це різновид боргових цінних паперів України, які мають цільове призначення: фінансування армії. Отже, маємо емоцію патріотизму в інтересі громадян до них. Навіть українці з діаспори мене вже питають «як придбати?».
У гривні їхня дохідність зараз на рік 11% річних. У доларі — 3.7% річних. Доларові облігації поки що можна придбати тільки за валюту. Держава бере у нас, громадян, у борг на короткий строк. Останні розміщені випуски на квартал і на 1 рік. І потім на 7 та 15 місяців.
Відсотки за військовими облігаціями, як і за звичайними держвними, не оподатковуються.
Чи доцільна ця інвестиція?
Залежить від ситуації. Якщо це гроші з вашого резервного фонду і майбутнє за доходами виглядає непевним, то, звісно, краще тримати кошти в готівці чи на картках для максимальної доступності.
Інша ситуація, коли у вас є вільні кошти в банку, або нещодавно закінчився депозит. Позичити їх державі під відсотки — це вихід. Тим паче, що вкладати в бізнес чи нерухомість під час війни неможливо. Виведення коштів за кордон через SWIFT-перекази теж тимчасово обмежено НБУ.
Відома фраза з історії «або ви будете годувати свою армію, або чужу». Придбання військових облігацій не про високі заробітки. Це інвестиція у перемогу України, яка додає фінансової стійкості державі.
Нагадаємо, що інвестиційна війна: найбільші нафтосервісні компанії світу відмовились від Росії.
Злата Новосельська - pravdatutnews.com