“Новий смертельний вірус” в Україні: як російські медіа лякають українців

“Новий смертельний вірус” в Україні: як російські медіа лякають українців
Російська пропаганда поширює інформацію про новий смертельний метапневмовірус

Російські медіа розповсюджують панічні чутки про спалах “нового смертельного метапневмовірусу”, який нібито становить загрозу для українських військових через їх слабкий імунітет. Однак насправді цей вірус не є новим, а його випадки в Україні не викликають серйозної загрози.

Дезінформація опублікована тут.

Росіяни стверджують, що вірус виник у Китаї де лікарні переповнені хворими.

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі та Росії.

Як насправді?

На початку 2025 року на півночі Китаю справді зафіксували зростання випадків зараження людей інфекційними захворюванням, зокрема і метапневмовірусною інфекцією (HMPV). 

Однак цей вірус не є новим. Ідентифікували метапневмовірус і дали йому таку назву ще у 2001 році в Нідерландах. Хоча дослідження показали, що насправді вірус циркулював серед людей щонайменше понад 60 років тому.

Метапневмовірус — поширене інфекційне захворювання, яке циркулює в Україні кожного епідемічного сезону. Він за симптомами схожий на застуду чи легкий грип, але протікає легше і рідко викликає ускладнення. Основні симптоми — нежить, кашель і температура. Інкубаційний період — від 3 до 6 днів.

Вірус фіксували у Китаї й раніше. Наприклад, згідно з аналізом даних про інфекційні респіраторні захворювання у 2009-2019 роках, він входив до восьми найпоширеніших вірусів у Китаї. У 2022-2025 роках там також поширювався цей вірус. Проте Пекін не оголошував пандемію.

У Всесвітній організації охорони здоров’я підтвердили, що станом на 7 січня 2025 року організація не отримувала від Китаю жодних повідомлень про незвичайні моделі спалахів або повідомлень про введення надзвичайного стану. 

За словами наукової співробітниці Китайського центру контролю та профілактики захворювань Ван Ліпін, станом на 12 січня рівень інфікування метапневмовірусом на півночі країни навпаки почав знижуватися.

Окрім Китаю, випадки захворювання на метапневмовірус були зафіксовані і в Україні. За останніми даними, станом на 12 січня в країні зареєстровано 15 хворих з початку епідемічного сезону, в той час як за аналогічний період минулого року захворіло 20 осіб.

Протягом цього та минулого сезонів не було зареєстровано жодного летального випадку. Хоча вірус передається повітряно-краплинним шляхом, немає доказів, що він активно поширюється серед військових на передовій. 

Крім того, метапневмовірус не є смертельним, і заразитися ним може будь-хто, незалежно від соціального статусу. Найбільший ризик для зараження мають діти до 5 років, люди старші за 65 років, а також пацієнти з астмою, імунодефіцитами або після трансплантацій. Для запобігання інфекції варто уникати контактів із хворими, мити руки з милом та провітрювати приміщення.

Росіяни беруть інформацію про поодинокі випадки зараження та масштабують їх, щоб посіяти паніку серед українців. Насправді ж офіційні джерела не повідомляли про ризики нової епідемії. 

Нагадаємо, Нацслужба здоров’я спростувала інформацію про РНОКПП для дітей до 14 років

Анастасія Князєва - pravdatutnews.com

Читайте також
Метапневмовірус: Спалах у Китаї не загрожує Україні, але слід бути пильними Метапневмовірус: Спалах у Китаї не загрожує Україні, але слід бути пильними
Спалах метапневмовірусу, що нині спостерігається в Китаї, не є незвичним для України
Росія поширює фейк про застосування ЗСУ хлору та фосфору в Україні Росія поширює фейк про застосування ЗСУ хлору та фосфору в Україні
Чергова брехня від окупантів.
Loading...
Load next