Астрономи знайшли «викопну» галактику, що не змінювалася 7 мільярдів років

Фото: C.Tortora/INSPIRE/VST/ESO/LBT
За схожість з викопними рештками у палеонтології, її образно назвали «космічним динозавром». Мова йде про галактику KiDS J0842+0059, яка допоможе науковцям краще зрозуміти, як формувався і розвивався Всесвіт.
Про це повідомляє Space.com.
За словами Крешенцо Дове, дослідника з Італійського національного інституту астрофізики (INAF), ця галактика є надзвичайною знахідкою — своєрідною «капсулою часу», яка зберегла структуру з далеких етапів існування космосу. Вона не зазнала суттєвих змін через зіткнення або взаємодію з іншими галактиками, тож збереглася майже в первозданному вигляді.
За допомогою Великого бінокулярного телескопа (LBT) дослідники з’ясували, що KiDS J0842+0059 не змінюється вже близько 7 мільярдів років. Саме тому її вивчення дозволяє дослідити, як зароджувалися й еволюціонували перші галактики.
Що відомо про KiDS J0842+0059
Ця галактика розташована на відстані близько 3 мільярдів світлових років від Землі. Її відкрили у 2018 році в межах проєкту Kilo Degree Survey (KiDS). Початкові дані отримали за допомогою телескопа VST, а згодом — уточнили вимірювання за допомогою приладу X-Shooter на VLT.
Хоча її маса становить близько 100 мільярдів сонячних мас, вона є значно компактнішою, ніж інші галактики з аналогічною масою. Ба більше — зореутворення в ній майже не відбувається, що теж вказує на її «викопний» характер.
Найновіші спостереження за допомогою адаптивної оптики LBT дозволили отримати зображення з надвисокою деталізацією — у 10 разів чіткіші, ніж раніше. Це дало змогу науковцям остаточно підтвердити, що KiDS J0842+0059 є реліктовою галактикою з незміненою структурою, подібною до іншої відомої «викопної» галактики — NGC 1277, що розташована значно ближче — лише за 240 мільйонів світлових років.
Нагадаємо, астрономи вперше зафіксували, як виглядає південний полюс Сонця
Юлія Педюк - pravdatutnews.com





