Боротьба з туберкульозом: які симптоми не варто ігнорувати?
Пан Микола навіть уявити не міг, що у свої 86 років захворіє на туберкульоз. А все почалось з банального кашлю, який турбував пацієнта близько року.
Десь може рік тому ковід спочатку. Покашлював думав може то з тим повязано, але температури нема. Інших симптомів ковідних нема, прививки одержав необхідні. Та якось буде, та якось буде, а потім знайомий каже. Ви знаєте як ото в мене кашель трошки я пропольосу, знайомі дали мені прополюс, я собі пару капель прополюсу і проходить. І я собі зробив прополюс і воно помагало, - розповів Микола, пацієнт.
Та насправді ефект тривав недовго. Кашель все одно повертався.
Зауважив шо як я на спину лягав кашель був, лягав на бік, переставав о то мене і заспокоювало. А буду на боці спати, - каже пацієнт.
Все ж він чоловіка турбував і той вирішив знайти причину постійного кашлю.
Той кашель почався, почався, і я думаю та то з сигаретами пов’язано. Зменшив кількість їх, зменшив силу їх.
Потім на мінімум, менше вже не бува, а кашель таки не проходив і вирішив таки піти до лікаря, - розповідає Микола.
Пройшовши відповідні обстеження діагноз підтвердився і зараз чоловік отримує лікування. Каже що тепер з будь-яким симптомами не затягуватиме та одразу консультуватиметься з сіменим лікарем, адже на меті має дожити до 90 років. А лікарі дають хороші прогнози на одужання. Та спеціалісти зазначають, що щастить так не усім. Адже трапляються випадки, коли пацієнти звертаються вже з дуже запущеними формами туберкульозу.
Одна з найчастіших помилок це є пізнє звернення. Тобто людина собі кашляє, от як наш пацієнт, який рік кашляв, тобто пов’язує свій кашель з різними причинами. Або паління цигарок, або якісь алергічні реакції собі може придумати, або шо я там простудився і не вилікувався. Безліч причин, які собі людина сама будем казати придумує, - пояснює Наталія Багрило, завідувачка другого фтизіатричного відділення Центру легеневого здоров’я.
І саме пізнє звернення є основною причиною летельних випадків.
Друга причина що в нас зараз пройшла так звана мутація мікобактерії туберкульозу. Внаслідок того, що були випадки, що все таки пацієнти мали відриви в лікуванні і мікобактерія туберкульозу звикла до таких звичайних ліків, виробила до них стійкість і це так званий хіміорезистентний туберкульоз, який не чутливий до препаратів першого ряду, - каже Наталія Багрило.
Лише за минулий рік від туберкульозу у нашій області померло 36 осіб. І всі, кажуть лікарі, пацієнти працездатного віку.
Статистичні дані в нас по місту Львову за 22 рік десь 339 випадків вперше діагностованого туберкульозу. Серед них з бактеріовиділенням 195 людей, тобто це люди, які розповсюджують, розповсюджували туберкульоз у навколишнє середовище і серед тих 339 з запущеними деструктивними формами 74 людини, - розповідає лікарка-фтизіатр Другого медоб’єднання Львова.
Дуже часто захворювання виявляють при профілактичних обстеженнях, або ж коли звертаються із зовсім іншою проблемою та випадково діагностують і туберкульоз.
Аерогенний шлях передачі, збудник туберкульозу утримується в завісі повітря і навіть якщо ви зайшли в транспорт за кілька годин після пацієнта, який мав відкрту форму з бактеріовиділенням туберкульозу, людина, яка має ослаблену імунну систему - заражається, - каже Віра Божик.
Іноді симптоми можуть бути настільки незначні, що пацієнти можуть не помічати їх. Та є ознаки, які ігнорувати спеціалісти не рекомендують.
Це є виражена загальна слабкість, кашель, який може бути періодичним, покашлювання просто, можливе кровохаркання, час до часу поява крові в харкотинні та задишка, яка буде посилюватись. Підвищення температури до невеликих цифр, 37-37.4 , 37.2, але більше в другу половину дня і теж не завжди людина її відчуває і йде її поміряє. Похудання є важливим симптомом і нічна пітливість, - Віра Божик, лікарка-фтизіатр Другого медоб’єднання Львова.
На сьогоднішній день туберкульоз – виліковний, а всіма препаратами держава забезпечує безкоштовно.
Туберкульоз виліковується повністю, якщо людина правильно виконує вказівки лікаря. Тривалість лікування туберкульозу залежить від форми і від того якою мікобактерією туберкульозу заразився пацієнт. Найпростіша форма туберкульозу лікується 6 місяців. Це так званий чутливий туберкульоз. Якщо мікобактерія туберкульозу має якісь мутації це вже хіміорезистентний туберкульоз і хіміорезистентний туберкульоз в залежності від того, яка мікробактерія лікується вже довший час, - Наталія Багрило, завідувачка другого фтизіатричного відділення Центру легеневого здоров’я.
Лікарі наголошують, що кожна людина повинна проходити щорічні профілактичні обстеження, а за наявності незрозумілих симптомів обовязково звертатись до лікаря. А щоб навіть при контакті з цією мікобактерією організм міг її побороти, потрібно підтримувати свій імунітет здоровим способом життя.
Злата Новосельська - pravdatutnews.com