Фото: cottonbro studio/ pexels
Одна таблетка експериментальної вакцини успішно захистила дорослих учасників другої фази клінічних випробувань від гострої кишкової інфекції, спричиненої норовірусом. Вакцина стимулювала вироблення антитіл і значно зменшила кількість вірусних частинок у випорожненнях, що вказує на її потенційну здатність запобігати поширенню вірусу. Оскільки норовірус часто викликає спалахи захворювань, особливо серед дітей, розроблена таблетована вакцина може стати ефективним засобом захисту. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Translational Medicine.
Науковці розробили векторну вакцину у формі таблетки, використовуючи нездатний до розмноження аденовірус як носій білка оболонки норовірусу VP1. Цей білок допомагає імунній системі розпізнавати вірус.
У випробуванні взяли участь 165 добровольців, половина з яких отримала плацебо, а інша – одну таблетку вакцини. Через 28 або 56 днів 141 учасника заразили норовірусом перорально та спостерігали за симптомами (нудота, блювота, діарея) протягом кількох днів. Також аналізували вміст вірусу в їхніх виділеннях.
У групі вакцинованих захворюваність на норовірус була на 30% нижчою, а симптоми – менш інтенсивними, особливо блювота. Вакцинація значно підвищила рівень специфічних антитіл IgA та IgG у крові (у 8,76 та 5,68 раза відповідно). Крім того, частка учасників з виявленими вірусними частинками у калі та блювотинні була майже вдвічі меншою серед вакцинованих. Враховуючи відсутність серйозних побічних ефектів та зручність застосування таблетованої форми, ця вакцина має перспективи у боротьбі зі спалахами норовірусної інфекції.
Нагадаємо, Учені вперше зняли на відео процес формування серця в ембріоні
Ростислав Шваник - pravdatutnews.com