У Львові відбулася виставка про унікальні кам’яні вишиванки Нової Каховки (відео)
У центрі Львова переселенці з Нової Каховки, яка наразі окупована ворогом, організували виставку, де показали людям унікальні кам’яні вишиванки, якими славиться це містечко. Більше того провели й спеціальний майстер-клас, де студенти мали нагоду власноруч відтворити елементи кам'яних вишиванок за унікальною технологією самого автора, що збереглася до наших часів.
Найскладніше, щоб воно не роз’єдналося, бо тут дуже рідкий розчин і він розсипається. Також найскладніші частини ось ці маленькі, які складно прорізати, - каже
Мар’яна Латишева, студентка Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Івана Труша.
Кам’яні вишиванки на будинках втілив у життя архітектор Григорій Довженко ще у 50-х роках минулого століття. За це митець отримав догану від Радянської влади, а самі мистецькі елементи замалювали побілкою. Але з часом небайдужі архітектори віднайшли у архівах інформацію про кам’яні вишиванки, так і почалося їх відновлення.
Ідеєю Олександра і Григорія Довженко було те, що мистецтво у всій своїй красі, величі та спокої має бути близько до тебе. Мистецтво, яке живе з тобою кожен день. Саме тому вони наполягали, щоб так були оздоблені саме житлові будинки. Не тільки будинки культури, не тільки дитячі садочки, не тільки школи. А в першу чергу це мали бути житлові будинки. Щоб людина після важкого робочого дня приходила до себе додому й відчувала себе трошки освяченою. Приходила додому, як на свято, - розповідає Єлизавета Євсеєва, архітекторка.
Переселенці з Нової Каховки по прибуттю до Львова звернулися до управління охорони історичного середовища Львівської міськради задля обміну досвідом у сфері культури.
Дійсно в нас у Львові зовсім інша архітектура. Ми маємо також архітектуру цього періоду 50-х років. Її зовсім мало, і на цій архітектурі є теж такі елементи. Хоча навряд чи з нашим кліматом довго витримала б така техніка виконання, такий довгий період, - розказує Лілія Онищенко-Швець, начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міськради.
Організатори кажуть, що подібну виставку планують реалізувати, як у інших містах України, так і за кордоном.
Підтримай нас на Patreon: https://www.patreon.com/pravdatutlviv
Злата Новосельська - pravdatutnews.com