Нацбанк ініціював заміну “копійок” на “шаги”

Нацбанк ініціював заміну “копійок” на “шаги”

Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з “копійка” на “шаг” – “для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу”.

Про це йдеться в пресрелізі регулятора.

Зміна назви монет сприятиме дерусифікації та деколонізації. Декомунізація, дерусифікація та деколонізація України – процеси, що розпочалися з розпадом срср та пік яких припав на початок війни росії проти України у 2014 році й активно триває нині. Безкомпромісне очищення від столітніх нашарувань русифікації є обов’язком кожної державної інституції, – заявили в НБУ, додавши, що зараз “влучний час для відновлення національних традицій у грошовому обігу”.

Також, на думку керівництва НБУ, відродження назви “шаг” поверне українським монетам власну ідентичність.

Ми докладно вивчали побутування назв монет та монетно-лічильних найменувань, особливості грошової лічби, традиції накопичення багатства в Україні. Отримані свідчення  дають нам підстави сміливо стверджувати, що суто українською назвою для дрібних монет є “шаг”. Тому її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване. Наша гривня – княжого роду, а шаг – походить із славетного роду козацького, – наголосив старший зберігач фондів Музею грошей НБУ, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін.

Регулятор уже розробив відповідні пропозиції щодо законодавчих змін.

Національний банк розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:

  • унесення відповідних змін до статті 32 Закону України “Про Національний банк України”;
  • визнання такими, що втратили чинність, двох постанов Президії Верховної Ради України:”Про розмінну монету України” від 2 березня 1992 року № 2156-XII; “Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України” від 10.12.1991 № 1952-XII;
  • унесення змін до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”, до статті 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.

Співвідношення між копійкою та шагом дорівнюватиме 1 до 1. Нацбанк розроблятиме відповідний дизайн, а також порядок та строки вилучення копійок з обігу.

Водночас Національний банк не планує спеціально, через зміну назви,  вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети “копійка” та “шаг” перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги. Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни, – розповіли в НБУ.

Голова Нацбанку Андрій Пишний сподівається, що НБУ почне карбувати шаги вже у 2025 році.

Назва “шаг” давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників.

У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”, що було закріплено на законодавчому рівні. Тому вiдродження такої практики обґрунтоване iсторичною та мовною традицiєю України.

Попри це, 2 березня 1992 року постановою Президії Верховної Ради було затверджено назву розмінної монети “копійка”.

У процесі запровадження гривні, 1996 року., голова НБУ Віктор Ющенко виловлювався про потребу замінити “копійки” на “шаги”, традиційні для України і відмінні від російської та радянської платіжної системи.

Нагадаємо, У Миколаєві затримано бухгалтерку, яка намагалася підготувати ракетний удар по місту

Андрій Самойленко - pravdatutnews.com

Читайте також
Шахрайські сайти: НБУ попереджає про ресурси, які видають себе за систему BankID (відео) Шахрайські сайти: НБУ попереджає про ресурси, які видають себе за систему BankID (відео)
Водночас для упередження ризиків шахрайства Національний банк просить користувачів бути обачними та ретельно перевіряти інформацію.
Національний банк вже перерахував на потреби військових понад 15,2 млрд грн Національний банк вже перерахував на потреби військових понад 15,2 млрд грн
Усього з дня відкриття спецрахунку на нього було перераховано понад 15,3 млрд грн в еквіваленті. Зокрема понад 4,8 млрд грн у еквіваленті надійшло з-за кордону у іноземній валюті.
Loading...
Load next