Музей «Тюрма на Лонцького» у Львові через пожежу зазнав сильних збитків (відео)
Вогонь знищив прооводку, опалення, дах та вікна. Тепер приміщенням необхідна невідкладна реставрація.
- Пожежа почалася у котельні СБУ, яка є прилеглою до будівлі музею і яку ми також використовуємо. Можливо, це трапилося через коротке замкнення в електромережі. Найперше зайнялося перекриття даху, горіли балки, частина вікон вибиті, а найгірше - ще досі через велику кількість використаної води, а працювало аж 9 одиниць техніки ДСНС, затоплені коридори. Слава Богу, ані архіви, ані фондосховища, ні робочі кабінети не постраждали. Але в загальному потрібна термінова реставрація, - розповів директор музею Руслан Забілий, пише Укрінформ.
За його словами, щоб надати оцінку завданих збитків, сьогодні в музеї була проведена робота комісії, яка складалася з представників Галицької районної адміністрації Львова, управління охорони культурної спадщини ЛМР, представників міста. Висновки комісія обіцяла надати з понеділка.
Першим про завдані збитки "Музею на Лонцького" написав у Фейсбуці народний депутат Володимир В’ятрович.
- Найцінніше майно — архів ОУН та УПА, а також спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, що зберігаються у музеї, під загрозою затоплення. Як і вцілілі наразі фондосховища та лабораторія музею. Та вже зараз є очевидним, що музей потребує коштів для відновлення, найперше — перекриття даху, що зараз відкритий для дощів та негоди, встановлення дверей та вікон, осушування приміщень тощо, - зазначив В’ятрович.
Він додав, що завдяки відданості і хоробрості працівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та історичні цінності, вдалося уникнути низки руйнувань.
- Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому поверсі приміщення, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала, - підкреслив В’ятрович.
Унікальний в Європі український Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» створений у колишній катівні КДБ та Гестапо, він один із трьох у Східній Європі (два інших - це музей-тюрма НКВД у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі в Берліні).
Музей відкрито 28 червня 2009 року, 14 жовтня 2009 року він отримав статус національного.