Безпечна покупка землі: покрокова інструкція | ПравдаТУТ Львів | КВАРТИРА НА ФІНІШІ #38
Як правильно знайти земельну ділянку для будівництва житла? Як перевірити її статус, знайти власника і змінити цільове призначення? Що потрібно знати, щоб уникнути ризиків та помилок під час купівлі? У новому випуску проєкту «Квартира на фініші» експертка із земельних питань Ірина Скутельник дасть відповіді на всі ці запитання та поділиться практичними порадами.
Як шукати і де знаходити земельні ділянки
Багатоквартирна забудова чи житловий будинок, всі повинні пройти перший етап вибору землі. – розповідає Ірина.
Для пошуку потрібної ділянки є можливість звернутися до експертів з нерухомості, які працюють із земельними питаннями, консультують та проводять аудит земельних ділянок. Також можна самостійно розглянути на сайтах пошуку землі.
5 лайфхаків для пошуку власника земельної ділянки
- Якщо ви побачили цікаву ділянку й хочете дізнатися її власника, з метою придбання, існує кілька способів:
- Сусіди це наше джерело. Сусіди розкажуть, де власник, хто власник, чи він тут проживає, чи він виїхав за кордон і так далі.
- Органи місцевого самоврядування. Можна звернутися до власника двору, з проханням надати домову книгу, в якій є вся потрібна інформація про мешканців.
- Державні реєстри. В пошуковій системі кадастра по маркерах можна знайти потрібну земельну ділянку та побачити, чи приватизована вона, якщо приватизована подано кадастровий номер. Далі переходимо до державних реєстрів та дивимося інформацію про власника.
- Моніторинг земельних ділянок. Переглянути сайти з оголошеннями продажу ділянок, наприклад, Мрія.
- Звернутися до експерта з нерухомості. Експерт знайде інформацію про ділянку, власника, допоможе придбати.
Як перевірити, чи підходить ділянка під житлову забудову
Ну основним і найголовнішим способом, це перевірити містобудівну документацію, - повідомляє експертка.
Кожен населений пункт має свою містобудівну документацію - це план зонування або детальний план території. Якщо простими словами, це документ, який показує планування та розвиток інфраструктури населеного пункту в майбутньому. За допомогою нього, можна розробити детальний план території. Далі потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування та змінити цільове призначення ділянки.
Перелік необхідних документів
В першу чергу, продавець повинен мати право власності на земельну ділянку, без нього будь-яка юридична дія неможлива. Це може бути витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно, державний акт на право власності на земельну ділянку, або документ, засвідчений рішенням суду.
Перелік необхідних документів залежить від цільового призначення. Якщо у вас цільове призначення для будівництва, буде певний пакет документів, якщо в нас буде земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, це буде інший пакет документів. Якщо це в нас буде пайова земля, буде 3 пакет документів. Зазвичай перелік однаковий, це паспорт, ко, документ, що посвідчує право власності на землю. Якщо ми говоримо про будівництво, нам потрібна експертна оцінка. Далі сплачуємо держмито, звичайно, якщо ще потрібні якісь довідки, нотаріусом ми беремо їх в раді і зазвичай це все.
Що робити, якщо ділянка не внесена до кадастру
У разі відсутності кадастрового номера потрібно звернутися до землевпорядної організації. Фахівці проведуть заміри, складуть технічну документацію та внесуть ділянку до кадастру. Після цього інформацію зареєструють у Державному реєстрі речових прав.
Головна порада: винос меж в натуру
Перед укладенням угоди обов’язково перевірте ділянку на місцевості. Це допоможе уникнути помилок та шахрайства.
Приклад із практики: клієнт мав купити 8 соток, але виявилося, що сусіди самовільно забрали частину землі, і фактично залишилося лише 6 соток. Завдяки попередньому виносу меж покупець уникнув проблемної угоди.
Як уникнути проблем при купівлі землі
- Перевіряйте всі документи заздалегідь.
- Залучайте експертів для аудиту ділянки.
- Не укладайте угод без виносу меж у натуру.