The Economist: Україна має шанси виграти економічну війну з Росією
Економіка України адаптувалася до умов воєнного часу. Хоча вона досі на чверть менша за рівень 2021 року, вперше з 2022 року за кількома ключовими показниками вона виявляється більш стабільною, ніж російська.
Про це повідомляє The Economist.
Згідно з прогнозами Національного банку України, ВВП може зрости на 4% у 2024 році і на 4,3% у 2025 році. Валюта стабільна, а відсоткова ставка, яка становить 13,5%, залишається на найнижчому рівні за останні 30 місяців. Водночас в Росії ставка може досягти 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки перебувають у нестабільному стані, а ВВП зросте лише на 0,5-1,5% у 2025 році.
Тимофій Милованов з Київської школи економіки вважає, що проблеми з електропостачанням можуть знизити зростання ВВП України на 1% у 2025 році.
Основною проблемою є брак робочої сили, оскільки мобілізація, міграція та війна призвели до скорочення робочої сили на понад 20%, до 13 мільйонів осіб. Попит на роботу високий — кількість вакансій досягла 65 000 на тиждень, порівняно з 7 000 на початку війни, але на одну вакансію припадає лише 1,3 заявок, порівняно з двома у 2021 році. Заробітна плата зростає, але відбувається конкуренція між Міністерствами економіки та оборони щодо мобілізації.
Найбільше страждають критичні галузі, оскільки лише половина їхніх працівників може бути захищена від призову. Проблему ускладнює дефіцит жінок на ринку праці, оскільки багато виїхали за кордон.
Третя проблема — відсутність фінансування. Малі фермери і підприємства важко отримують кредити, а довгострокові інвестиції майже неможливі. Зростання витрат впливає на прибутки, а компанії, орієнтовані на внутрішній ринок, змушені поглинати частину підвищення цін, що сприяє інфляції. Експортери, в свою чергу, не мають такої можливості.
Уряд витрачає значно більше, ніж отримує, і прогнозує бюджетний дефіцит на рівні 20% ВВП у 2025 році, що вимагатиме фінансування на суму 38 мільярдів доларів з зовнішніх джерел.
Україна має великі валютні резерви, які до кінця 2024 року можуть досягти 43 мільярдів доларів, що покриває п'ятимісячний імпорт. Однак у разі відмови США від допомоги, Україна може опинитися без фінансування вже в 2026 році, а Європейський Союз, який відчуває економічні труднощі, навряд чи зможе покрити додаткові витрати. Внутрішні можливості для залучення додаткових коштів обмежені.
Хоча економічна ситуація залишається складною, бізнес в Україні налаштований обережно оптимістично.
Нагадаємо, Велика Британія надасть Україні новий пакет військової допомоги на $286 мільйонів
Олена Стебніцька - pravdatutnews.com