Біологи змогли перетворити ракові клітини кишківника на здорові

Біологи змогли перетворити ракові клітини кишківника на здорові
Корейські вчені знайшли три ключові гени, блокування яких дозволило перетворити ракові клітини кишківника на здорові

Ці гени були ідентифіковані шляхом розшифрування РНК клітин на різних стадіях їхнього розвитку – від нормальних до патологічних. Заблокувавши ці гени у лабораторних культурах клітин і у мишей, хворих на рак, дослідники змогли суттєво зменшити ріст пухлин. Такий метод лікування може стати альтернативою традиційній терапії, дозволяючи уникнути пошкодження здорових клітин та інших побічних ефектів.

Про це повідомляє Advanced Science.

Чому блокування генів стало перспективною стратегією в лікуванні раку

Рак є однією з провідних причин смертності у світі, тому вчені постійно шукають нові способи боротьби з цим захворюванням. Традиційні методи, такі як хімієтерапія та променева терапія, часто спричиняють значні побічні ефекти через пошкодження здорових клітин. Імунотерапія, яка активує імунітет проти ракових клітин, також іноді призводить до небажаних імунних реакцій.

Одним із нових підходів є реверсія раку – повернення ракових клітин до стану звичайних здорових клітин, від яких вони походять. Ракові клітини за своїми властивостями схожі на стовбурові: вони здатні до необмеженого поділу, але не виконують специфічних функцій. Якщо стимулювати їх до диференціації, вони втрачають здатність формувати пухлини. Саме цей підхід випробували вчені з Корейського провідного науково-технологічного інституту.

Як вдалося перетворити ракові клітини на здорові

Спочатку дослідники вивчали, як саме відбувається диференціація в нормальних клітинах кишківника. Для цього вони використали технологію одноклітинного РНК-секвенування, яка дозволяє розшифровувати РНК кожної окремої клітини. Вони з’ясували, що три гени – MYB, HDAC2 і FOXA2 – відіграють ключову роль у перетворенні стовбурових клітин на зрілі ентероцити (клітини епітелію кишківника).

У подальших експериментах на клітинних культурах і мишах з раком кишківника науковці з’ясували, що одночасне блокування цих трьох генів призводить до повернення ракових клітин до нормального стану. У мишей це також сприяло значному уповільненню росту пухлин.

Перспективи цієї методики

Отримані результати підтверджують, що реверсія раку може стати дієвим методом лікування. Однак перш ніж методику можна буде випробувати на людях, необхідно провести додаткові дослідження на інших тваринах, а також розробити спосіб редагування генів безпосередньо в організмі пацієнта.

Крім того, дослідники вже ідентифікували гени, які можуть сприяти диференціації нервових клітин. Це відкриває перспективи для лікування інших видів раку, зокрема раку мозку, що є одним із найагресивніших, а також інших форм онкологічних захворювань.

Нагадаємо, У США виявили мутації вірусу пташиного грипу H5N1, які можуть полегшити його передачу людям

Юлія Педюк  - pravdatutnews.com

Читайте також
Більше безкоштовних послуг та "хірургія одного дня": які зміни чекають на медицину 2022 року Більше безкоштовних послуг та "хірургія одного дня": які зміни чекають на медицину 2022 року
Національна служба здоров’я працює над розширенням спектру медичної допомоги, яку пацієнт може отримати в лікарнях безоплатно. Особливий фокус на безпеці та якості послуг.
Loading...
Load next