Путін висуває ультиматуми не лише нам, а й американцям та НАТО, — Фесенко

Путін висуває ультиматуми не лише нам, а й американцям та НАТО, — Фесенко

Головна тема вчорашнього та сьогоднішнього дня — підсумки візитів Президента Франції Еммануеля Макрона до Москви та Києва, та очікування від переговорів у Берліні політичних радників лідерів країн Нормандського формату. Про це пише на своїй сторінці у Facebook політолог Володимир Фесенко, передаємо в оригіналі.

Найчастіше питання: Що привіз Макрон до Києва? Чи є якісь конкретні компромісні пропозиції від Президента Франції? Інформовані джерела свідчать, що ніякого «мирного плану Макрона» немає, є швидше побажання просунутися вперед у відповідності практичних питань реалізації Мінських домовленостей. А це необхідно, перш за все, для того, щоб уникнути військової ескалації російської агресії проти України.

Фото: УніанМожливо, Макрон привіз якісь конкретні пропозиції від Путіна? Тут відповісти найпростіше. Путін компромісів не пропонує, він висуває ультиматуми, і не лише нам, а й американцям та НАТО. Щоправда, і відповідь отримує відповідну — категоричну відмову. Якщо йдеться щодо гарантій безпеки, то для всіх сторін, і на паритетній основі.

Але очевидно, що є спільна зацікавленість у реальному просуванні переговорів у Нормандському форматі. Щоправда, інтереси учасників переговорів є різними. Російські «хотілки» нам відомі — прямі переговори Києва із сепаратистами з Донецька та Луганська, виконання Мінських домовленостей на російських умовах. Німеччина та Франція (а також США, які також беруть участь у переговорах щодо «Мінську», хоч і непрямо) зацікавлені через прогрес у цих переговорах, аби домогтися деескалації ризиків військової загрози Росії проти України. У цьому, звісно, ​​зацікавлена ​​й Україна. Але для нас важливою є й інша мета — повне та всеосяжне припинення військових дій на Донбасі, а також відновлення обміну полоненими та затриманими особами. При цьому ми не можемо погодитися на російські вимоги щодо прямих переговорів із сепаратистами.

Фото з відкритих джерел


 

Тому виникає закономірне питання: а чи можливий взагалі компроміс навколо Мінська? Як можуть розвиватися переговори у Берліні? А саме вони стосуватимуться всіх проблемних питань Мінських домовленостей, тому від їхнього результату залежать перспективи подальшого переговорного процесу у Нормандському форматі.
 

Ще на попередніх переговорах у Парижі російський представник Дмитро Козак заявив про необхідність подолання протилежних трактувань окремих пунктів Мінських домовленостей. Хоч як це парадоксально, але це дає шанс українським перемовникам вирішити найскладніше двоєдине завдання — як продемонструвати конструктивність та практичний прогрес у переговорному порядку, і при цьому не йти на принципові поступки росіянам. Чи це можливо взагалі?

Змоделюємо обговорення однієї з головних переговорних проблем — вимога Росії щодо прямих переговорів Києва із сепаратистами. Ми не можемо погодитися на такі переговори, оскільки це означатиме визнання сепаратистів як самостійного суб'єкта, що дорівнює Україні. Сепаратисти такими суб'єктами не є (вони не більше, ніж маріонетки Москви з російськими паспортами), і, природно, ми не можемо їх визнавати для Кремля, який хоче трансформувати Україну в конфедерацію, залежну від Росії. І яка тоді може бути конструктивна переговорна позиція України? А не треба нічого вигадувати. Велосипед вже винайшли у 2014-2015 рр., коли було підписано Мінські домовленості, та було створено Тристоронню контактну групу (ТКГ). У переговорах у її складі присутні (з дорадчим голосом) та представники ОРДЛО, на що погодився тодішній Президент України — Петро Порошенко. Це я спеціально нагадую про всяк випадок. Саме у ТКГ і можна проводити консультації та погодження, про які йдеться у «Комплексі заходів…», документі, схваленому в Мінську у лютому 2015 р. Отже, треба відновити нормальну, повноцінну та змістовну роботу ТКГ.

Фото з відкритих джерел


 

Ще один проблемний пункт — закріплення у Конституції України «особливого статусу ОРДЛО». Якщо трактувати це становище буквально, то двох третин голосів українських парламентарів за таку конституційну норму не було, немає і не буде в найближчому майбутньому. Однак, якщо ми уважно прочитаємо пункт 11 «Комплексу заходів…», то там йдеться про конституційну реформу, «що передбачає як ключовий елемент децентралізацію». Відповідний законопроєкт уже перебуває у Верховній Раді. Його можна розглянути й в ТКГ, так само як і низка інших законопроєкт, які згадуються у Мінських домовленостях.
 

Інакше кажучи, йдеться про конкретні компромісні пропозиції, якщо не по кожному, то з більшості пунктів «Комплексу заходів…». Мені можуть заперечити, що росіяни, найімовірніше, не погодяться на такі компроміси, а наполягатимуть на своїх вимогах. Тоді буде очевидно, хто хоче прогресу в переговорах, а хто — ні. На те вони й переговори, щоб кожна сторона заявляла свої позиції, а далі треба шукати компроміси, що взаємоприйняті. На жаль, це не завжди вдається.

Підіб'ємо підсумки. Не треба боятися майбутніх переговорів, заздалегідь малювати апокаліптичні картини, чекати на «зраду». Питання — у правильній тактиці та її послідовному втіленні під час переговорів. Я не чекаю жодних сенсацій та проривів від майбутніх переговорів. Але є, хоч і невеликі, шанси на певний прогрес в обговоренні переговорного порядку денного.

Карина Бовсуновська — pravdatutnews.com

 552
 
Читайте також
Франція приєднується: Макрон планує провести переговори із Зеленським та Путіним Франція приєднується: Макрон планує провести переговори із Зеленським та Путіним
Під час телефонної розмови Байден пригрозив Путіну наслідками нападу на Україну.
Кинджал Володимира Путіна спрямований у серце України, — американський колумніст Джон Голдберг Кинджал Володимира Путіна спрямований у серце України, — американський колумніст Джон Голдберг
На думку автора, Зеленський слушно стверджує, що США вже мали запровадити санкції проти Росії.
Байден поговорив з європейськими лідерами перед відеоконференцією Путіним Байден поговорив з європейськими лідерами перед відеоконференцією Путіним
Президент США поговорив із лідерами Німеччини, Італії, Франції і Британії .
Loading...
Load next