Байдена закликають терміново надати українським військовим балістичні ракети ATACMS: деталі
Західна далекобійна зброя допомогла ЗСУ вразити важливі цілі за лінією фронту в рамках стратегії з ослаблення спроможностей росії утримувати захоплену територію, і уможливило контрнаступ України. Тому Вашингтон має невідкладно надати Україні армійський тактичний ракетний комплекс ATACMS, закликають американські аналітики у статті для Defence News, передають "Ліга.Новини".
Побоювання Білого дому, що надання такого озброєння ЗСУ викличе російську ескалацію, вони визначають як "перебільшені", і додають: ризик можна ще більше знизити, якщо зажадати від Києва використовувати ATACMS лише проти російських військових об'єктів на території України, включно з Донбасом та Кримом.
Київ вже довів, що може відповідально й ефективно використовувати системи від США, починаючи від Javelin і закінчуючи HIMARS, і у Вашингтона є вагомі підстави вважати, що ЗСУ будуть застосовувати ATACMS таким же чином, – пишуть аналітики.
Автори аргументують: ATACMS дозволить ЗСУ "з більшою легкістю, частотою та ефективністю" бити по важливих цілях ще глибше в тилу ворога, включаючи кораблі ЧФ рф і порт у Севастополі, а також послабить можливості рф систематично бити здалеку по містах. Крім того, це допоможе знизити частоту ракетних ударів ВМС рф та послабить блокаду портів на Чорному морі.
Удари ATACMS по головних вузлах управління та контролю рф "можуть дезорганізувати російські сили", а знищення засобів ППО С-300 та С-400 "дозволить Повітряним силам діяти більш ефективно".
Удари GMLRS, додали аналітики, порушили логістику загарбників лише на тактичному рівні.
Можливо, найважливішим є те, що українські військові зможуть за допомогою ATACMS зруйнувати залізничні станції та мости, від яких залежить постачання угруповань рф. Знищення ключових вузлів може порушити російську логістику на оперативному рівні, – наголошується у статті.
Автори статті зауважили, що досі реакція москви на постачання передових західних військових систем Україні "була більше гавкотом", ніж реальними діями. Вони пишуть, що російський диктатор володимир путін, "схоже", не хоче прямої війни зі США, а саме це станеться, якщо рф піде на ескалацію і нападе на члена НАТО.
Це навряд чи зміниться із запровадженням ATACMS, – прогнозують вони.
До того ж, додали аналітики, на деяких ділянках поля бою ЗСУ можуть контролювати логістику ворога на території росії навіть за допомогою GMLRS та літаків, які обслуговуються за підтримки Заходу.
Однак, Київ поважає прохання США не використовувати надану американцями зброю великої дальності для завдання ударів по цілях в росії. Можна очікувати, що українці виконають аналогічне прохання, пов'язане з ATACMS, якщо адміністрація Джо Байдена додасть таку умову, – аргументують автори.
Аргументи, що рф у відповідь на постачання ATACMS застосує хімічну або тактичну ядерну зброю проти України аналітики вважають нерелевантними: ці загрози "треба ретельно відстежувати, але вони здаються малоймовірними".
Вони визнають, що навряд чи справедливо просити Київ утриматися від транскордонних ударів ATACMS, коли росія веде війну на знищення, і зазначають: надання Києву таких ракет з обмеженням їх використання територією України, в тому числі в Криму, "може допомогти швидше відбити путінське вторгнення", а не вигнати окупантів.
Але навіть з обмеженнями надати Україні ATACMS набагато краще, ніж взагалі не надавати цю зброю, – резюмували у Defence News.
Автори матеріалу – співробітники Центру військової та політичної міці Фонду захисту демократії. Раян Бробст – аналітик, Джон Харді – старший аналітик з російської зовнішньої політики та політики безпеки, Бредлі Боумен – старший директор аналітичного центру, раніше працював радником з нацбезпеки членів комітетів Сенату збройних сил та міжнародних відносин, був офіцером армії США та доцентом Військової академії США.
Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Джо Байденом.
Карина Бовсуновська — pravdatutnews.com