Шукати крадені активи по-новому – уряд зареєстрував законопроєкт про зміни в роботі АРМА

Шукати крадені активи по-новому – уряд зареєстрував законопроєкт про зміни в роботі АРМА
Аналітики Центру спільних дій зауважують – документ спрямований на зміцнення незалежності агентства, підвищення прозорості його роботи та оптимізацію управління арештованими активами

Кабінет Міністрів України ініціював суттєве оновлення роботи Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), зареєструвавши відповідний законопроєкт у Верховній Раді. 

Про це ПравдіТУТ News повідомив Центр спільних дій.  

Наразі законопроєкт перебуває на розгляді в парламентському комітеті з питань антикорупційної діяльності. Для того, що він став законом, його має ухвалити Верховна Рада, а потім – підписати Президент. 

Як законопроєкт змінить роботу АРМА? 

Документ передбачає встановлення спеціального статусу для АРМА, щоб мінімузувати політичний та адміністративний тиск на його діяльність. Зокрема, Кабінет Міністрів більше не зможе повністю або частково скасовувати акти агентства, а всі вимоги чи вказівки, що не передбачені законом, будуть вважатися неправомірними. “Працівники агентства отримають обов'язок повідомляти про такі випадки, що додатково сприятиме підзвітності та прозорості”, – уточнює керівниця напряму моніторингу та аналізу рішень Центру спільних дій Оксана Заболотна. 

Якщо законопроєкт ухвалять, керівництво АРМА призначатимуть за новими правилами. Зокрема, конкурсна комісія включатиме експертів, запропонованих міжнародними партнерами, що має гарантувати неупередженість. З шести членів комісії трьох людей визначатиме Кабмін, а трьох – йому пропонуватимуть міжнародні організації, які допомагають Україні реформувати антикорупційну сферу. 

Процедура відбору голови Агентства включатиме тестування, відкриті співбесіди та оцінку стратегічного бачення кандидатів, яке вони мають представити в межах конкурсного процесу. 

Крім того, законопроєкт запроваджує незалежний аудит роботи АРМА, який проводитимуть комісії, сформовані за участю міжнародних експертів. Для громадського контролю створюється Рада громадського контролю, яка складатиметься з представників громадськості, обраних шляхом відкритого рейтингового голосування, – пояснює Оксана Заболотна. 

Оптимізація управління активами 

Однією з ключових змін є вдосконалення процедури реалізації арештованих активів. Законопроєкт передбачає продаж таких активів через систему “Prozorro.Продажі”. “Особливо важливою є новація, за якою активи, витрати на зберігання яких перевищують 30% їхньої вартості протягом року, можуть бути реалізовані без згоди власника. Раніше було 50%. Це дозволить зменшити витрати на утримання арештованого майна та підвищити ефективність його використання”, – зауважує юристка. 

Звільнення керівництва та контроль за роботою АРМА 

Законопроєкт встановлює чіткі критерії звільнення голови АРМА. До них належать: 

  • особиста заява про звільнення; 
  • конфлікт інтересів; 
  • набуття громадянства іншої держави; 
  • конфіскація необґрунтованих активів за рішенням суду. 

Окрім незалежного аудиту, передбачено створення підрозділу внутрішньої безпеки та контролю для виявлення і розслідування порушень у роботі працівників агентства. На думку Оксани Заболотної, це доповнює заходи громадського контролю та підвищує прозорість діяльності АРМА. 

Наступні кроки 

Після розгляду у профільному комітеті законопроєкт буде винесено на голосування в парламенті. Якщо закон ухвалять, він набуде чинності наступного дня після публікації. Відразу після цього почнеться формування комісії з проведення оцінки ефективності роботи АРМА, яка протягом року має надати відповідні висновки. 

Нагадаємо, що АРМА було створено в рамках виконання вимог Європейського Союзу для отримання безвізового режиму. Його завдання включають розшук майна фігурантів кримінальних справ та управління арештованими активами. Новий законопроєкт покликаний не лише покращити ефективність агентства, а й відновити довіру суспільства до його роботи. 

Нагадаємо, Верховна Рада затвердила зміни до закону “Про військовий обов’язок і службу”

Юлія Педюк  - pravdatutnews.com

Читайте також
Парламент України схвалив законопроєкт щодо ув'язнення за брехню в деклараціях Парламент України схвалив законопроєкт щодо ув'язнення за брехню в деклараціях
Верховна Рада у другому читанні ухвалила президентський законопроєкт про відновлення позбавлення волі за брехню у деклараціях.
Зеленський вніс у Раду закон про Великий герб України Зеленський вніс у Раду закон про Великий герб України
Наразі Україна має лише малий герб – тризуб, однак за словами президента Володимира Зеленського вже зовсім скоро з'явиться єдиний державний символ - Великий герб України.
Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про деолігархізацію: він діятиме 10 років Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про деолігархізацію: він діятиме 10 років
Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт, яким влада обіцяє побороти олігархічну систему в Україні.
Loading...
Load next