Більше половини громадян України не знають дати аварії на ЧАЕС, - опитування
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Зазначимо, що опитування проводилось у дати, близькі до роковин аварії, тобто протягом 13-15 квітня 2021 року.
Зокрема згідно з даними проведеного дослідження у порівнянні з 2020 роком частка українців, які змогли пригадати точну дату аварії на ЧАЕС, зросла з 40% до 52%. Однак, майже половина населення, а це 48%, не знає точної дати, коли сталася катастрофа на ЧАЕС. При цьому більшість опитаних українців (69%) не змогли пригадати навіть рік, в якому сталася аварія на ЧАЕС, а 52% назвали точну дату.
Згідно з опитуванням, рівень обізнаності щодо року катастрофи нижчий серед молодшого покоління, лише 51% молоді змогли назвати правильну відповідь і приблизно однаковий рівень у респондентів віком від 30 років. Українці віком 50-69 років (на момент аварії їм було від 15 до 34 років) найкраще знають точну дату.
Проте більше чоловіків, аніж жінок знають хоча б рік, коли сталася трагедія – 73% серед чоловіків та 66% серед жінок (розбіжність значуща на рівні 0,01), але рівень обізнаності щодо точної дати в розрізі статей майже не відрізняється.
Зазначимо, що 36% опитаних українців вважають, що причиною аварії були помилки керівництва або персоналу атомної станції, 26% опитаних ймовірною причиною аварії називають поєднання недоліків будівництва і помилок персоналу. При цьому приблизно однакова частка опитаних, вважають, що до аварії призвели помилки, допущені під час проєктування або будівництва станції (11%) і нещасний випадок (8%).
Нагадаємо, що в ніч на 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася найбільша техногенно-екологічна катастрофа ХХ століття. Вибух ядерного реактора призвів до найбільшої за всю історію ядерної енергетики техногенної катастрофи.