Суперечки довкола 8 березня: святкувати чи ні? (відео)

Суперечки довкола 8 березня: святкувати чи ні? (відео)
Довкола 8 березня точиться чимало суперечок. Хтось каже, що це – радянське свято, втім історики переконують: це – міжнародно визнаний день солідарності жінок, який виник раніше, ніж СРСР.

Вихідний чи робочий? Квіти чи права? 8 березня – довкола цього дня точиться чимало суперечок. Хтось каже, що це – радянське свято, яке слід «декомунізувати», а хтось переконаний: це – міжнародно визнаний день солідарності жінок, який виник раніше, ніж СРСР.

Я зараз зрозуміла вже на старості, що то свято, яке було нам нав’язане жіночності, а захисту ми ніякого не мали, крім того, що зробили вихідний.

А що ж скажуть чоловіки?

Це – пережиток минулого, комуністичного режиму і тому подібне. В нас є день матері – це свято, а це – ні. Тим більше, що війна в країні і море хлопців віддає життя за зміну нашого життя, тому негативно.

Насправді ж передумов вибору саме цієї дати для Міжнародного жіночого дня було декілька. У 1857 році американські текстильниці вийшли на демонстрацію в Нью-Йорку, вимагаючи рівної з чоловіками оплати своєї праці. Того ж дня, але уже 1908 році у тому ж таки Нью-Йорку жінки гучно заявили про своє бажання мати право голосу.

То ж до чого тут росія? А річ у наступному: у 1917 жінки в Петрограді та інших містах по всій Російській імперії вийшли на демонстрації в неділю, 8 березня (за новим стилем), закликаючи до «хліба і миру», тому на думку ВВС, дата святкування нібито походить від Росії.

В 1911 році відбувся Конгрес соціалістичних партій, це були представники 17 країн. І саме на цьому конгресі Кларою Цеткін було запропоновано відзначати Міжнародний день жінок або боротьби за права жінок. Точної дати тоді не було.

У 1975 році Радянський Союз виступив з ініціативою в ООН щоб цим днем стало 8 березня. Всі країни це підтримали, - Ігор Дерев’яний, історик

Втім патріархальні стереотипи все одно продовжували активно існувати. Жінкам і надалі насаджували роль «Церква-діти-кухня». Політика радянського союзу полягала у тому, що не жінки здобули свої права в умовах революції, а саме комуністична партія надала права жінкам. І поступово їх відбирала шляхом пропаганди та арештів. Наприклад, дуже яскравою представницею відомих владних жінок в СРСР була Поліна Жемчужина – дружина В’ячеслава Молотова, Голови Ради наркомів СРСР. Походила вона з Пологів, що на Запоріжжі. В 30-40 роках обіймала доволі значні посади в Кабінеті Міністрів, тоді це був Народний Комісаріат, втім і вона зазнала значних утисків.

І в 49 році її було заарештовано, ще за часів Сталіна, з метою тиску на Молотова. Вона була репресована, відбула кілька термінів ув’язнення і от вона одна – єдиний такий є приклад жінки при владі в радянському союзі і знову ж таки, чим її політична кар’єра закінчилася? Репресіями.

У СРСР 8 березня доволі тривалий час був звичайним робочим днем, але з 1966 року, у період творення «радянських міфів», 8 березня перетворили на вихідний. І відтоді почалася аполітизація сенсу цієї дати.

От якщо ми подивимося на листівки, то здебільшого, на них намальовані квіти.

Перші листівки початок 20 століття, де жінка з прапором у руках вимагає свої права, тобто листівка закликала жінок до дії. То листівки 70-80 років радянські – це просто квіти, - пояснює історик.

Сексизм нікуди не дівся. Адже попри здобуті права, на жінках досі лежить і домашнє господарство. Попри усі обов’язки, які мають чоловіки.

Коли наші політики в 90-х роках, а ми розуміємо, що в 90-х роках це були колишні комуністи –це люди совкової епохи, вони приймають таку конотацію 8 березня, тобто впроваджуючи сексизм, вони і закріпили його.

І те, що остання дискусія, яка виникла, знову ж  таки є між світовим європейським, американським баченням цього свята – боротьби за права жінок і от тим радянським рудиментом – день весни, краси і цвєточков.

То ж основне питання у даті, а в змісті, який ми в неї вкладаємо. Заміна Днем матері – теж прояв сексизму, каже історик, тому що жінка не може реалізуватися лише через материнство.

Ми живемо у світі, де права людини мають значення – не більшості  і не меншості. Тому кожна людина має право самореалізації, і в день 8 березня ми вкладаємо право жінки керувати власним життям, дбати про себе, бути незалежною, мати стільки освіт, скільки бажає.

Злата Новосельськаpravdatutnews.com

Читайте також
"Мені стало дуже страшно, але я нічого не могла вдіяти": історії жінок, які зіштовхнулися з харасментом "Мені стало дуже страшно, але я нічого не могла вдіяти": історії жінок, які зіштовхнулися з харасментом
Минулорічне опитування від Фонду народонаселення ООН в Україні свідчить, що 42% українок зазнали стріт-харасменту. Зазвичай жінки побоюються говорити про сексуальні домагання у публічних місцях. Вони бояться осуду, або звинувачень: "Сама винна". Проте психологи закликають жертв говорити про такий прикрий досвід, аби своїми прикладами та історіями інші змогли захистити та вберегти себе від насильників. Ми зібрали історії декількох дівчат, які стали жертвами таких домагань. Що робити в таких ситуаціях та як вберегти себе – читайте далі.
У Мін’юсті пояснили як отримати паспорт старого зразка замість ID-картки
Відмовлятись від паспорта нового зразку можна лише через релігійні переконання
Які країни відкриті для українських туристів
Міністерство закордонних справ України назвало нові напрямки. Зараз до списку 104 дозволених 104 країни додались 9 нових.
Loading...
Load next