Механізми компенсації за пошкоджене та зруйноване нерухоме майно в Україні: порядок дій і вимоги

Механізми компенсації за пошкоджене та зруйноване нерухоме майно в Україні: порядок дій і вимоги
Юристка розповіла про порядок компенсації за пошкоджене чи зруйноване майно в Україні через будівельні роботи, грошові виплати, повернення витрат і спеціальні житлові сертифікати, з чіткими вимогами до заявників і процедурою подачі документів

Внаслідок бойових дій та регулярних обстрілів в Україні щодня збільшується кількість пошкоджених та зруйнованих обʼєктів нерухомого майна. З питанням відшкодування збитків, завданих війною, українці щодня звертаються до юристів Українського ветеранського фонду.

Експертка Українського ветеранського фонду, адвокатка Олена Лепівська, розповіла ПравдаТУТ News про нормативно-правова базу, механізми відшкодування збитків за пошкоджене або знищене нерухоме майно внаслідок війни в Україні.

У нас є певні аналітичні інститути, що займаються дослідженнями реальних фінансових втрат житлового фонду, який Україна та українці понесли внаслідок збройної агресії з боку РФ. Наприклад, Київська школа економіки публікує раз на 6 місяців звіти. На січень 2024 року загальна сума збитків, завдана Україні, складає 155 млрд доларів - повідомляє юристка.

Нормативно-правове впорядкування відшкодування збитків, завданих війною

В Україні діє система компенсації за пошкоджене або знищене нерухоме майно, яка передбачає декілька форматів допомоги для громадян, що постраждали від війни. Основною метою є відновлення об’єктів нерухомості, щоб люди могли повернутися до нормального життя.

Механізми компенсації:

 1. Відновлення пошкодженого майна через будівельні роботи та матеріали

Один із варіантів допомоги полягає у виконанні будівельних робіт на пошкодженому об’єкті за державний рахунок. Це може включати як безпосереднє проведення ремонтних робіт, так і надання необхідних будівельних матеріалів для відновлення майна.

 2. Грошова компенсація на спеціальні рахунки

Громадяни можуть отримати кошти, які перераховуються на спеціальний рахунок з обмеженим режимом використання. Ці гроші призначені виключно для будівельних робіт або придбання будівельної продукції, необхідної для відновлення пошкодженого майна.

 3. Відшкодування витрат за самостійно виконані роботи

Для тих, хто вже розпочав ремонт пошкодженого майна власним коштом, передбачено компенсацію витрат. Гроші перераховуються на поточний рахунок громадянина за придбані будівельні матеріали або виконані ремонтні роботи, підтверджені відповідними документами.

Ця система дозволяє забезпечити гнучкість у наданні допомоги постраждалим, враховуючи їхні конкретні обставини. Відновлення житла – це один із пріоритетів держави в умовах війни, адже повернення до нормального життя є важливим кроком для відбудови країни.

Вимоги для компенсації за пошкоджене або знищене майно

Перш за все, держава передбачає виплату компенсацій за примусово відчужене, втрачене чи пошкоджене майно в умовах війни. Це стосується як приватних осіб, так і підприємств, які втратили майно через військові дії.

Важливим напрямком є стягнення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Це включає як правові ініціативи всередині країни, так і міжнародні позови, спрямовані на притягнення агресора до відповідальності та відшкодування збитків.

Окрім цього, особлива увага приділяється постраждалим унаслідок надзвичайних ситуацій. Вони можуть розраховувати на грошову допомогу та компенсацію за зруйновані житлові будинки (квартири), якщо такі руйнування сталися до 24 лютого 2022 року, тобто до повномасштабного вторгнення Росії.

Для тих, чиє майно було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів чи диверсій після 24 лютого 2022 року, передбачено призначення компенсації за окремі категорії обʼєктів нерухомого майна. Це стосується житлових будинків, квартир та інших обʼєктів, які постраждали від війни.

Найбільшу увагу Олена звертає на питання компенсації пошкодженого майна після 24 лютого 2022 року:

Хочу звернути увагу, що в профільному законі 2823 чітко визначено поняття знищеного чи пошкодженого обʼєкту нерухомого майна.

Як зазначається, знищені обʼєкти - це обʼєкти, які неможливо відновити шляхом реставрації, чи реконструкції. До таких належать: квартири, інші житлові приміщення, або будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Що важливо, до таких обʼєктів має бути отримане право на виконання будівельних робіт. Якщо немає дозвільної документації, такі обʼєкти не належать до визнаних, що підлягають компенсації, - зазначає юристка.

Пошкоджені обʼєкти – це будівлі, внаслідок капітального ремонту яких є можливість відновити об’єкт для проживання в ньому.

Окрім виплати компенсацій на спеціальні рахунки, є й інші варіанти отримання допомоги. Один із них полягає у виконанні будівельних робіт на пошкодженому об’єкті за державний рахунок. Це може включати як безпосереднє проведення ремонтних робіт, так і надання необхідних будівельних матеріалів для відновлення майна. 

Для тих, хто вже розпочав ремонт пошкодженого майна власним коштом, передбачено компенсацію витрат. Гроші перераховуються на поточний рахунок громадянина за придбані будівельні матеріали або виконані ремонтні роботи, підтверджені відповідними документами.

Системи бюджетів у межах кожного регіону різняться, тому в межах своєї територіальної громади обираєте для себе певну програму відновлення. Ви маєте пересвідчитися, що така є і дійсно реконструює якісь старі обʼєкти і може передати вам у власність. Тут треба бути дуже уважним.

Хто може отримати компенсацію

Компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно можуть отримати фізичні особи, які відповідають наступним критеріям:

 1. Власники пошкоджених або знищених об’єктів нерухомого майна, що зареєстровані на їхнє ім’я.

 2. Замовники будівництва, якщо йдеться про компенсацію за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, зазначені у підпункті “б” пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об’єкти, вказані у підпункті “б” пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону.

 3. Особи, які мають спеціальне майнове право:

  •  На неподільні житлові об’єкти, які ще перебувають у процесі будівництва;
  •  На майбутні об’єкти житлової нерухомості;
  •  Ті, хто частково оплатив такий об’єкт, і на користь яких зареєстровано обтяження речових прав згідно із Законом України “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”.

4. Особи, які інвестували або фінансували будівництво, якщо право на виконання будівельних робіт було отримано до набрання чинності Законом України “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”.

5. Члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили житло (квартиру, будинок тощо), але не оформили право власності.

6. Спадкоємці осіб, які підпадають під зазначені категорії.

Компенсацію за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку можуть отримати:

 1. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), управителі таких будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які займаються утриманням відповідних будівель.

 2. Особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків, якщо утримання будинку здійснюється самостійно співвласниками, а ОСББ, управитель чи житлово-будівельний кооператив відсутні.

Крім того, Кабінет Міністрів України може визначити додаткові категорії осіб, які мають право на компенсацію за пошкоджені або знищені об’єкти нерухомого майна.

Окремо зауважу, що отримувачами також можуть бути юридичні особи, там зовсім інший порядок отримання і розрахунку компенсації. Там окрім розрахунку компенсації за дійсні втрати,пошкоджене абознищене майно, яке належало юридичній особі, може бкти ще компенсована опущена вигода.

Під час реалізації положень цього Закону забороняється надання привілеїв чи встановлення обмежень для осіб за такими ознаками, як раса, колір шкіри, політичні, релігійні чи інші переконання, стать, вік, етнічне чи соціальне походження, майновий стан, місце проживання, мова або будь-якими іншими ознаками.

Не можуть отримати компенсацію:

 1. Особи, на яких накладено санкції згідно із Законом України “Про санкції”.

 2. Особи, засуджені за злочини проти основ національної безпеки України, визначені в Розділі I Особливої частини Кримінального кодексу України.

 3. Спадкоємці майна, якщо пошкоджені або знищені об’єкти належали за життя спадкодавцям, які підпадають під перелічені вище категорії.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації

Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті ради (за наявності), військова або військово-цивільна адміністрація населеного пункту створює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації. Ця комісія, як консультативно-дорадчий орган, займається питаннями компенсації за знищені об’єкти внаслідок бойових дій, терористичних актів чи диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Положення про діяльність комісії затверджується відповідним органом.

У своїй роботі комісія керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, постановами Кабінету Міністрів та іншими нормативно-правовими актами.

Перелік необхідних документів

1.Заява про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.

Фактично, заява може подаватися як в паперовому вигляді, так і в електронному. Якщо ми говоримо про електронний, це може бути засобом єдиного державного порталу електронних послуг. Або, якщо це електронна форма, то центр надання адміністративних послуг, або через органи соціальних послуг.

 2. Копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або іншого документа, який засвідчує особу та її спеціальний статус.

 3. Копія одного з документів, передбачених Податковим кодексом України, що містить дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків. Це не стосується іноземців, осіб без громадянства, а також осіб, які через релігійні переконання офіційно відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті громадянина України.

 4. Нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право власності постраждалого на житло станом на дату подання заяви про обстеження.

Після отримання довідки про визнання особи постраждалою заявник подає органам місцевого самоврядування (або військово-цивільним адміністраціям, якщо органи відсутні) другий пакет документів для виплати компенсації. До нього входять:

  1.  Заява у довільній формі із зазначенням реквізитів банківської картки та підтвердженням, що заявник не звертався за компенсацією до інших органів.
  2.  Копії довідки про визнання постраждалим, акта обстеження житла.
  3.  Витяг з Державного реєстру речових прав про припинення права власності на знищене житло.

Рішення про надання або відмову у компенсації надсилається заявнику протягом трьох робочих днів.

Результати та акт обстеження

Результат обробки вашого запиту – це рішення про надання грошової компенсації, або рішення про відмову у наданні такої компенсації.

Щодо отримання акта обстеження:

У 2024 році Кабінет Міністрів України внесено зміни до постанови № 473 від 19 квітня 2022 року. Згідно з новими змінами, за рішенням уповноваженого органу та з урахуванням безпекової ситуації комісія може проводити обстеження знищених об’єктів на територіях, де тривають активні бойові дії, і на яких працюють державні електронні інформаційні ресурси.

Акт, складений за результатами такого обстеження, може бути використаний власниками зруйнованих об’єктів для отримання компенсації в рамках програми відновлення.

Детальніше з механізмом можна ознайомитися на сайті

Як отримати компенсацію/покрокова інструкція

1. Подача інформаційного повідомлення про знищене житло. Це можна зробити через застосунок або портал Дія, ЦНАП чи у нотаріуса.

 2. Подача заяви на отримання житлового сертифікату. Заяву можна подати через застосунок або портал Дія, ЦНАП чи у нотаріуса.

 3. Отримання рішення комісії місцевої ради про суму сертифікату. Переглянути житловий сертифікат можна у застосунку Дія.

 4. Вибір нового житла та бронювання коштів по сертифікату. Домовтеся з продавцем і подайте заяву у застосунку Дія для бронювання коштів.

 5. Звернення до нотаріуса для оформлення всіх процедур. Нотаріус підтвердить відмову від права власності на знищену нерухомість та оформить угоду купівлі-продажу нового житла.

 6. Отримання нового житла. Якщо сума коштів у сертифікаті перевищує вартість нового житла, можна претендувати на додаткові виплати в межах майбутньої репарації.

Підстави для відмови у наданні компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна

Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна може бути відмовлена, якщо заява подана особою, яка не має права на отримання компенсації або не має відповідних повноважень для її подання. Також відмова може бути через виявлення недостовірних даних у заяві або подання заяви після закінчення строку, визначеного законодавством. Рішення про надання або відмову в наданні компенсації має бути затверджене виконавчим органом ради, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією протягом п’яти календарних днів після прийняття рішення Комісією.

Розмір компенсації

Розмір компенсації за знищене нерухоме майно, яке перебуває у спільній власності кількох осіб, визначається пропорційно частці кожного співвласника. У разі спільної сумісної власності співвласники вважаються власниками рівних часток. Вартість одного квадратного метра обʼєкта нерухомого майна визначається відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України для надання компенсації за знищені обʼєкти нерухомого майна.

Житловий сертифікат надається отримувачам компенсації для фінансування придбання житлової нерухомості, земельної ділянки, на якій вона розташована, або частки у праві власності на таке майно. Загальна сума фінансування не повинна перевищувати суму, зазначену в житловому сертифікаті.

Щодо вартості одного квадратного метру знищеного об’єкту, він є чітко визначений порядком, порядок №600, постанова кабінету міністрів. Там визначено основу для розрахунків.

Умови заборони використання житлового сертифіката

Житловий сертифікат не може бути використаний для фінансування придбання житлової нерухомості, земельної ділянки, на якій розташовано цей обʼєкт, або частки у праві власності на таке майно в таких випадках:

  •  якщо щодо замовника будівництва порушено справу про банкрутство;
  •  якщо замовник будівництва знаходиться в процесі ліквідації;
  •  якщо у замовника будівництва відсутнє право виконувати будівельні роботи на відповідному обʼєкті.

Крім того, отримувач компенсації не має права відчужувати обʼєкт нерухомості, земельну ділянку або частку у праві власності на таке майно, придбані за допомогою житлового сертифіката, протягом пʼяти років.

Компенсація за об’єкт нерухомого майна, що залишилося на окупованій території

60% питань, які мені задавали стосуються майна, яке залишилося на тимчасово окупованих територіях і не зрозуміло, знищене воно, пошкоджене, або, взагалі наявне, але невідомо яким чином відшкодувати.

Наразі компенсація не передбачена для житла, що знаходиться на окупованих територіях, навіть якщо воно не було знищене чи пошкоджене. Однак, законопроєкт №11161, зареєстрований 10 квітня 2024 року і прийнятий за основу в червні 2024 року, пропонує зміни до Закону. Зокрема, статтю 4 планується доповнити пунктами 20 і 21, які передбачають, що для обʼєктів на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих РФ, де не визначена дата припинення конфлікту, субʼєкти компенсації подають заяву без вимоги надання фото- і відеофіксації пошкоджень або знищення майна.

Оскарження

Рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені в судовому порядку. Процедура подачі заперечень, звернень чи скарг до Комісії або уповноваженого органу, а також порядок їх розгляду і прийняття рішень визначається відповідним органом. Крім того, інші дії, бездіяльність або рішення державних органів, місцевого самоврядування, їх посадових осіб та інших учасників надання публічних послуг, що стосуються виконання профільних законів, можуть бути оскаржені до суду. Спори підлягають розгляду в судах адміністративної юрисдикції, а строк на оскарження становить до 6 місяців з моменту, коли стало відомо про рішення чи бездіяльність

Нагадаємо, Рада спростила отримання компенсацій за зруйноване майно на окупованих і прифронтових територіях

Олена Стебніцька - pravdatutnews.com

Читайте також
Данілов заявив, що українська армія зразка 2014 і 2021 років – це абсолютно різні армії Данілов заявив, що українська армія зразка 2014 і 2021 років – це абсолютно різні армії
Росія хоче спровокувати Україну та її міжнародних партнерів на агресію. Однак, український політик та секретар РНБО заявив, що українська армія готова дати відсіч російській агресії.
Loading...
Load next