На тлі коронавірусу рівень тіньової економіки виріс до 31% ВВП, - Мінекономіки

На тлі коронавірусу рівень тіньової економіки виріс до 31% ВВП, - Мінекономіки
Оцінка рівня "тіні" в економіці показала істотні відмінності епідемії коронавірусу від інших кризових періодів.

Рівень тіньової економіки в Україні в січні - вересні 2020 року склав 31% ВВП. Це на 3 процентних пункти (п.п.) більше в порівнянні з показником за аналогічний період 2019 року.

Такі дані наводяться в аналітичній записці Мінекономіки, пише Фокус.

- Поширення пандемії і ускладнення умов економічної діяльності в результаті введення вимушених обмежувальних заходів, привели до зростання тіньової економіки в Україні, - йдеться в документі.

У міністерстві зазначають, що різні методи оцінки рівня "тіні" показують різну її динаміку, що говорить про нетиповий характер коронакризи в порівнянні з іншими кризовими періодами.

Так, з чотирьох використаних методів зростання частки "тіні" за дев'ять місяців минулого року показав тільки метод збитковості підприємств - на 12 п.п., до 32% ВВП.

Ще два методи показали скорочення частки тіньової економіки: на 1 п.п., до 23% - за методом "витрати населення - роздрібний товарообіг і послуги" і на 1 п.п., до 25% ВВП - електричний метод.

Аналізуючи причини, які привели до скорочення оцінки тінізації економіки за цими методами, в Мінекономіки відзначили наявність об'єктивних, викликаних коронакризою чинників, які обмежували канали здійснення тіньової діяльності. Наприклад, в торгівлі обмеженою була можливість реалізації товарів на неорганізованих майданчиках.

Що ж стосується результатів оцінки по електричному методу, то тут позначилося падіння виробництва внаслідок скорочення світової економіки та інвестиційної паузи. "Скорочення" тіні "за цим методом є суто математичним результатом", - вважають в Мінекономіки.

За монетарному методу оцінка тіньової економіки залишилася незмінною - 31% ВВП.

В аналітичній записці зазначається, що більшість видів економічної діяльності (ЗЕД) показали тенденцію до зростання рівня "тіні". Найбільший її рівень був зафіксований в секторі транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності - 54% валової доданої вартості галузі, що на 22 п.п. більше показника за дев'ять місяців 2019 року.

До факторів, які впливають на тінізацію економіки, автори записки віднесли:

  • низький рівень захисту прав власності, 
  • недостатню ефективність судової системи, 
  • високий рівень корупції, 
  • наявність територій, непідконтрольних уряду.

Нагадаємо, Держстат вважає, що реальний ВВП України в 2020 році зменшився на 4% в порівнянні з 2019 роком. До цього цей показник збільшувався чотири роки поспіль.

В першому кварталі 2021 року ВВП продовжив скорочення.

У держбюджеті на 2021 рік  закладено зростання ВВП  на рівні 4,6%. в НБУ підтвердили  прогноз зростання української економіки  в 2021 році на 4,2%

Читайте також
На одне вільне робоче місце в Україні претендують 6 безробітних На одне вільне робоче місце в Україні претендують 6 безробітних
Найбільший вплив карантинних обмежень зазнають сфери готельного та ресторанного бізнесу, харчування, розваг. Тому зараз офіціанти, бармени, кухарі, баристи, покоївки стикаються з труднощами щодо працевлаштування.
Українська економіка пройшла пік падіння Українська економіка пройшла пік падіння
Надалі економіка країни лише ростиме. Про це заявив міністр економіки Ігор Петрашко, коментуючи дані Держстату, за якими падіння ВВП за 2020 рік склало 4%.
​​Як змінилися ціни у кав’ярнях України за час пандемії ​​Як змінилися ціни у кав’ярнях України за час пандемії
В Україні дослідили, як карантин повпливав на ціни у кав’ярнях та як змінився середній чек. 
Loading...
Load next