Як діяти у разі загрози радіаційної небезпеки
![Як діяти у разі загрози радіаційної небезпеки](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/news/2022/03/04/energoatom.jpg)
Російські війська захопили дві АЕС в Україні – Чорнобильську та Запорізьку. Є ризик витоку радіації. Однак не панікуйте. Коли виникне реальна загроза, органи влади з питань надзвичайних ситуацій нададуть вказівки щодо подальших дій.
Про поради при техногенній загрозі пише "Еспресо".
При оголошенні небезпечного стану не панікуйте, а слухайте офіційне повідомлення.
Одержавши повідомлення про радіаційну небезпеку, негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання у 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева - у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону - у 40-100 разів.
Щоб у помешкання проникло менше радіації, щільно закрийте вікна та двері та заклейте щілини. Проведіть йодну профілактику.
Дози йодистого калію:
- дітям віком до двох років – по 0,040 г на один прийом;
- дітям віком від двох років і дорослим – по 0,125 г на один прийом.
Таблетки слід приймати після їжі, запиваючи чаєм, соком чи водою. Дозування: 1 раз на день протягом 7 діб.
Що робити, якщо у вас немає йодистого калію?
Виручить звичайний розчин йоду.
- Дітям віком до двох років давайте по 1-2 краплі 5% настоянки, розведених у 100 мл консервованого молока або годувальної суміші.
- Дітям віком від двох років і дорослим – по 3-5 крапель на склянку молока або води. Водно-спиртовий розчин слід приймати після їжі тричі на день протягом 7 діб.
Настоянку йоду можна наносити на поверхню кінцівок у вигляді сітки один раз на день протягом 7 днів.
Підготуйтеся до можливої евакуації:
- Зберіть документи, ліки, продукти харчування.
- Зробіть запас питної води.
- Покладіть також у наплічник чи сумку антисептики та інші необхідні вам речі. Увага! Ваш багаж має бути герметично упакованим.
- Перед виходом з дому перекрийте електро-, водо- і газопостачання.
- Одягніть протигаз, респіратор або ватно-марлеву пов'язку, верхній одяг та гумові чоботи.
- Уточніть, звідки буде проводитися евакуація. Повідомте про це сусідів, допоможіть дітям, людям з неповносправністю та особам похилого віку. Їх евакуюють першими.
Прибувши на нове місце перебування, дезактивуйте засоби захисту, одяг, взуття та проведіть санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно. Ставши проти вітру спиною, зніміть верхній одяг, струсіть його і повісьте на перекладину. Віником або щіткою зметіть із нього радіоактивний пил та вимийте водою. Відкриті ділянки шкіри обробіть водою або розчином типу ІПП-8. Але не варто шукати його вже по аптеках – розчин видадуть вам на місці. Обробляйте шкіру з допомогою марлі чи простого рушника.
Адреси організацій, які надаватимуть допомогу постраждалому населенню, повідомлять місцеві органи державної влади.
Важливо. Вживайте в їжу лише ті продукти, які зберігалися у закритих приміщеннях. Тоді є шанс, що вони не будуть радіоактивно забрудненими. Не їжте овочів, які росли на забрудненому ґрунті, й не пийте молока від корів, які паслися на забруднених пасовиськах.
Після того, як з'явиться повідомлення про радіоактивну небезпеку, в жодному разі не пийте воду з мереж водопостачання. Воду із відкритих водойм також. Колодязі накрийте.
Не затримуйтеся довго на забрудненій території. Обов'язково використовуйте засоби захисту:
- для органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи протипилову пов'язку, зволожену марлеву пов'язку або хустинку;
- для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ із капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуття та рукавиці.
Віра Коновал - pravdatutnews.com
![росія опрацьовує два варіанти ядерного шантажу – розвідка (відео)](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2022/03/12/budanov.jpg)
![Отруйні дитячі іграшки з Китаю: на Одещині продавали продукцію із свинцем](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2021/08/28/diti.jpeg)
![Вітамін К: його властивості та до складу яких продуктів входить (відео)](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2021/05/17/shpinat.jpeg)
![Зеленський оцінив перспективи повернення окупованих територій](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2025/02/10/3.jpg)
![Ізраїль наніс чисельних ударів по Сирії, включно зі столицею Дамаском](https://pravdatutnews.com/sites/default/files/styles/large/public/news/2024/12/10/ap18104517414316-1-640x400.jpg)