У Львові вшанували пам'ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС (відео)

Жителі Прип’яті та навколишніх сіл під час масової евакуації вважали, що це лише на кілька днів.
- Ми думали, що страшного нічого не відбулося, що є якась аварія, яку можна буде потім ліквідувати, а як виявилося світ поділився на «до і після», - згадує евакуйована з м. Прип’ять Валентина Рудик.
Так само й самі рятувальники, які ліквідовували наслідки Чорнобильської катастрофи, не до кінця розуміли, що на них чекає.
- В той час воно так не сприймалося, молодий був 26 років. Й ситуація була інша в державі, ми зрозуміли, що обов’язок перед нами стоїть подолання наслідків. Правда, ми не бачили тому, що радіація невидима й воно не відображалось зразу, - каже ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС Іван Харишин.
Лише потім ліквідатори відчули на собі вплив радіаційного опромінення. Й найгірше те, що спроби знизити радіацію у покинутих населених пунктах не приносили жодного результату.
- Хати були в той час в Поліському районі. Товстий ліс, Стара Рудня, Шепелічі, Нові Шепелічі і їхали туди безпосередньо знімали стріхи й закривали шифером, але коли через 2-3 дні знову заміряли, то радіація та сама, - додає Іван Харишин.
Зараз же вони вимушені боротися з наслідками для здоров’я через подій 35-річної давнини. Одним пощастило більше, а інші ж повинні постійно проходити оздоровлення і бути під пильним наглядом лікарів. Представники організації «Союз Чорнобиль України» вже зверталися з відповідними листами про підтримку таких пацієнтів до адміністрації президента.
- Хотілося б покращення для таких людей. Перебування, лікування і їхнє оздоровлення. Ну а що стосується місцевого рівня і обласна влада, і обласна адміністрація, то вони завжди йдуть нам на зустріч, - говорить голова Львівської обласної організації «Союз Чорнобиль України» Андрій Кульчицький.
Зараз в області зареєстровано понад 7 тисяч чорнобильців. Цього року з обласного бюджету на медичне обслуговування цієї категорії осіб виділили 4 мільйони гривень. А на забезпечення житлом ліквідаторів 1-ї категорії в межах регіональної ініціативи передбачено 1 мільйон гривень. Одноразову грошову допомогу отримали й понад 800 осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, які зараз проживають у Львові.



