Верховний Суд визнав незаконними перевірки будівництва «ІРОКСа» на Тернопільській, 42

Верховний Суд визнав незаконними перевірки будівництва «ІРОКСа» на Тернопільській, 42
У суді забудовник довів, що Інспекція ДАБК у м. Львові не мала права перевіряти об'єкт будівництва на вул. Тернопільській, 42.

Позапланові перевірки будівництва на вулиці Тернопільській, 42 у м. Львові були незаконними. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львові вийшла за межі наданих законом повноважень, коли перевірила і оштрафувала забудовника - ПрАТ «ІРОКС».

До такого висновку дійшов Верховний Суд, розглядаючи касаційну скаргу львівської Інспекції ДАБК на рішення місцевих судів. Таким чином поставлено «крапку» у багаторічній «війні» перевірок, штрафів і сутяжництва, яке було розв'язано проти забудовника.

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Желєзного І.В., судді Чиркіна С.М., була оприлюднена 25 листопада 2021 року.

Ініціатором позову став забудовник, який у 2016 році оскаржив дві постанови Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (далі - Інспекція ДАБК у м. Львові) про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

У суді забудовник довів, що Інспекція ДАБК у м. Львові не мала права перевіряти об'єкт будівництва на вул. Тернопільській, 42, оскільки він належить до найвищої категорії складності.

Позицію «ІРОКСа» підтримала суддя Сихівського районного суду Чорна С.З. Згодом колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду у складі Довгополова О.М., Гудими Л.Я. і Святецького В.В. залишила судове рішення без змін.

Попри це, Інспекція ДАБК звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, доводячи, що висновки попередніх судів були помилковими. На думку інспекції, забудова на Тернопільській, 42, належить до класу наслідків СС2, що і дало інспекції право перевіряти будівництво.

Оскаржувану забудовником позапланову перевірку будівництва на Тернопільській, 42 було проведено ще у 2016 році. Тоді Інспекція ДАБК дійшла висновку, що на об'єкті не проводиться авторський та технічний нагляд і що роботи на будівництві потрібно зупинити. ПрАТ «ІРОКС» оштрафували на загальну суму 117 452 гривні.

Однак, проведена судовим експертом Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Годлевським Д.О. будівельно-технічна експертиза дійшла висновку, що будівництво належить саме до класу наслідків V категорії складності.

Адже, згідно з проєктною документацією, кількість осіб, які постійно перебувають на вул. Тернопільській, 42, становить 408 осіб. А згідно з порядком віднесення об'єктів до IV і V категорій складності, затвердженим Кабінетом Міністрів України і нормами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, до V категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають певні ознаки, у тому числі розраховані на постійне перебування більш як 400 осіб.

Зіставлення цих даних стало для суду підтвердженням того, що будівництво відноситься до найвищої - V категорії складності.

Крім того, судами було взято до уваги Розрахунок класу наслідків (відповідальності) та категорій складності об'єкта будівництва, зроблений ДП «Західний експертно-технічний центр Держгірпромнагляду», виготовлений ще до перевірок, у 2014 році. Цей розрахунок також збігається з висновками судового експерта.

Натомість міська інспекція ДАБК, згідно з законодавством, має право перевіряти лише об'єкти I, II, III, IV категорій складності. Контроль за об'єктами V категорії в межах населених пунктів може здійснювати лише центральний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Таким чином, суди першої інстанції дійшли однозначного висновку, що під час перевірки цього об'єкта міська ІДАБК, як виконавчий орган Львівської міської ради, перевищила повноваження, визначені законом.

Із таким висновком погодився Верховний Суд, визнавши касаційні доводи львівської інспекції держархбудконтролю необґрунтованими.

Львівська ІДАБК також намагалася поставити під сумнів висновки експерта, ініціювавши повторну експертизу. Однак рахунок за проведення експертизи більше ніж рік був несплачений. У цьому контексті Верховний Суд звернув увагу на недобросовісне використання інспекцією процесуальних прав і обов'язків по справі, що призвело до невиправданого затягування розгляду справи.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Інспекція ДАБК у м. Львові як виконавчий орган з питань державного архітектурно-будівельного контролю Львівської міської ради під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у формі проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПрАТ «ІРОКС» щодо будівництва об`єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою нежитловими приміщеннями та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 в м. Львові» діяв поза межами повноважень, передбачених частиною першою статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а тому припис від 5 жовтня 2016 року та постанови № 07-вих-2447/46 від 17 жовтня 2016 року, № 07-вих-2501/50 від 18 жовтня 2016 року,  прийняті за наслідком такої перевірки, є протиправними та підлягають скасуванню, - сказано у постанові Верховного Суду.

Також суд визнав необґрунтованими доводи інспекції про потребу окремо встановлювати категорію складності кожного з об'єктів будівництва чотирисекційного дев'ятиповерхового будинку, а не будівництва в цілому.

Колегія суддів також враховує, що заниження категорії складності об'єкта будівництва становить небезпеку для життя та здоров'я людей, - сказано у постанові. - Недотримання таких вимог може мати негативні наслідки для міцності об'єкта будівництва, стійкості конструкції, пожежної безпеки та інших характеристик об'єкта будівництва.

Постанова набрала законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.

Це вже друге рішення судів на користь забудовника - ПрАТ «ІРОКС» у справі будівництва на вул. Тернопільській, 42.

Нагадаємо, у листопаді цього року «Ірокс» також довів законність користування ділянкою і правомірність будівництва багатоповерхівки на вул. Тернопільській, 42.

За матеріалами судових рішень

Карина Бовсуновська — pravdatutnews.com

 329
 
Читайте також
"Свободу Стахіву": прихильники антивакцинатора зібрали майже мільйон гривень для сплати застави "Свободу Стахіву": прихильники антивакцинатора зібрали майже мільйон гривень для сплати застави
Апеляційну скаргу Остапа Стахіва розглядав суддя Ігор Галапац.
На Львівщині українець намагався у кросівку провезти до Польщі канабіс (відео) На Львівщині українець намагався у кросівку провезти до Польщі канабіс (відео)
Прикордонники Львівського загону в пункті пропуску «Краківець» за допомогою службового собаки виявили в українця канабіс, який чоловік намагався провезти до Польщі в кросівку.
Loading...
Load next