Свиноферма у селі Гряда: як місцеві мешканці боряться за «чисте» життя?

Свиноферма у селі Гряда: як місцеві мешканці боряться за «чисте» життя?
Мешканці Гряди та навколишніх сіл вимагають встановити біля місцевої свиноферми стаціонарний пост моніторингу якості повітря.

Ми тут не живемо, дякуючи вам. То є здоров’я наших дітей, наших внуків, дякуючи вам.

Боротьба за «чисте» життя: мешканцям села Гряда, що неподалік Львова, уже несила терпіти жахливий сморід. Його, кажуть, спричиняє тутешня свиноферма. А точніше, гноївка, яку підприємство виливає просто в ґрунт.

Позаду свиноферми вони от просто через паркан виливали гноївку і так як люди з села мені сказали, що це з весни. Всі поля були залиті гноївкою, не дивлячись на те, люди там вирощували селеру, картоплю, моркву і це все зараз йде в нас як продукти харчування. Але наскільки я вже знаю, свіжа гноївка – вона шкідлива, - каже Галина Солонецька, активістка, місцева жителька.

Численні звернення і навіть судові позови результату не дали, відтак біля підприємства зібралася комісія: представники Держекоінспекції, Держпродспоживслужби, Львівської міськради, лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я та звісно ж жителі довколишніх сіл. Адже неприємний, м’яко кажучи, запах чують і в Грибовичах, і у Великому Дорошеві, і в Зашкові. Сморід розноситься у радіусі 8 км. За словами активістки Галини Солонецької, мешканки Гряди, свиноферма документально зазначила, що в 2021 році продала 15 тисяч тон гноївки «Жовківському ППР».

Це просто математично ми порахуємо: в них зараз фури 20-тонники – це 750 машин. Я вам просто говорю. Це 750 машин. Ви уявляєте, як часто – 360 днів у році маємо, а 750 машин 20-тонників вивозиться зі свиноферми?

Жовківський ППР» хай в три рази він більший, хай ми зменшимо, ще 30 тисяч тонн гноївки. 45 тисяч тонн гноївки куди дівається в колишньому Жовківському районі? ... на поля вивозять. На поля вивозять, ну!

Забором проб ґрунту займається Держекоінспекція. Спочатку сперечалися, а звідки ж ті проби брати.

Канал Яричівський, наскільки мені відомо, протікає з цього боку. Ні! Ні, з того боку річка протікає.

Вказано, що це канал Яричівський. Добре. Біля свиноферми, будівництво – біля свиноферми 250 метрів від свиноферми відповідно з цієї сторони. Було б добре, якби показали. Звичайно.

Говорили-балакали та зрештою вирушили шукати канал, а з ним і проводити забір. Щоправда, неохоче, таким ж було й спілкування з нашою знімальною групою.

Ну, розумієте, написано було в зверненні, що десь там якийсь витікає рів, треба піти подивитися на місце. Є там той рів, нема рову, витікає там щось тим ровом якийсь інший рів чи то річка, чи то канал Яричівський.

А от для замірів повітря – до Львівської мерії. Головний спеціаліст відділу захисту довкілля міського управління екології та природних ресурсів Тетяна Палюх каже: заміри можуть проводити на межі санітарно-захисної зони і біля будинку мешканця, який зробив відповідний запит. Минулого разу порушень, мовляв, не виявили.

Ми приїхали, поміряли біля будинку – там нічого не було. Можливо, якби ми пішли там в якесь поле, то можливо ми там щось би зафіксували і то не факт. Тому, що ви розумієте, що вони сьогодні, наприклад, скажем так, вилили і воно наприклад запах іде. А вже через 2 дні, ну , не зафіксовано в нас перевищень. Безпосередньо на підприємстві брати, ми не маєм таких повноважень, - каже Тетяна Палюх, головний спеціаліст відділу захисту довкілля управління екології та природних ресурсів Львівської міськради.

Хоча зізнається, коли фіксували перевищення, а такі факти були, скеровували звернення до Держекоінспеції. Ті ж, у свою чергу, розводили руками, – каже Галина Солонецька.

У вас завжди тако: заїжджаєш в Держпродспоживслужбу – це винна Держекоінспекція. Заїжджаєш в Держекоінспекцію – це винен департамент і Держпродспоживслужба. Ви тикаєте пальцем один, але от всі разом ви і ви не можете пояснити, що відбувається.

Факти виливу гноївки в поле та перевищення у ньому хімічних речовин підтверджує й керівник Жовківського райвідділу «Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України» Ігор Тутік. За його словами, було це у 2019-му році.

Були перевищення хімічних речовин, було забруднення грунтів виявлено. Сірководень, азот, ну, тобто ті речовини, які виділяються від самих оцих рідин, - розповідає Ігор Тутік, керівник Жовківського районного відділу «Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України».

Нині ж тут – жодного запаху. Місцеві припускають, що на час зібрання комісії на підприємстві просто призупинили активні процеси. Відтак вимагають встановити тут стаціонарний пост моніторингу якості повітря. Він безперервно фіксує та реєструє забруднювальні речовини для виявлення довготривалих змін вмісту найбільш поширених із них. Також така лабораторія може регулярно відбирати проби повітря для подальшого аналізу.

В дійсності, тоді не потрібно нікому виїжджати, в нас постійно буде стояти прилад, який буде доказувати те, що говорять люди. Тому, що неможливо, що людина говорить мені смердить і я думаю, що цей прилад теж буде показувати наскільки це повітря в цей момент, в цю годину шкодить для людини і це буде друга година ночі чи 4 година ранку, чи 8 година, чи субота і неділя. Тому що саме в суботу і неділю відбуваються такі страшні смороди в нас в селі, - Галина Солонецька, активістка, місцева жителька.

До слова, біля АПП «Гряда» зібралися усі, окрім представників самої свиноферми.

Був тільки Віктор Горбач, який нібито їх захищає, але це – людина, яка в один прекрасний момент сама мені сказала: «Дякую, що дали заробити. Людина, яка захищає свиноферму, але не за безплатно, - розповідає Галина Солонецька, активістка, місцева жителька.

Втім, отримавши результати нинішніх замірів у міськраді пообіцяли повторно зібрати профільну комісію.

І ті структури, які мають на це повноваження дадуть якийсь належний висновок і якщо він буде негативним, ми обов’язково будемо звертатися в поліцію. Надіємся, що все-таки нас директор цього ТзОВ повідомить і ми зробимо замір у той момент, коли буде відкачування безпосередньо, щоб зрозуміти, наскільки забруднюється повітря, - розповідає Ірина Круглова, начальниця управління адміністрування громад департаменту міської агломерації Львівської міськради.

Нагадаємо, за ситуацією довкола «озера відходів» у селі Гряда ми стежимо із 2019-го року. Тутешню свиноферму місцеві не одноразово «ловили» на незаконному скиданні відходів та створенні стихійних скотомогильників.

Злата Новосельськаpravdatutnews.com

Читайте також
Ями, калюжі та бруд - мешканці вулиці Рослинної скаржаться на занедбану ділянку та бездіяльність влади (відео) Ями, калюжі та бруд - мешканці вулиці Рослинної скаржаться на занедбану ділянку та бездіяльність влади (відео)
У Шевченківській райадміністрації розповіли, що про цю проблемну вулицю знають.
На Львівщині обіцяють побудувати євроколію до кордону  в межах підготовки до Дня Незалежності (відео) На Львівщині обіцяють побудувати євроколію до кордону в межах підготовки до Дня Незалежності (відео)
Швидкісну залізничну колію за європейськими стандартами обіцяють побудувати в межах підготовки до відзначення Дня Незалежності України.
Loading...
Load next