У Львові відбувся майстер-клас зі давньої техніки розпису «Вибійка»

У Львові відбувся майстер-клас зі давньої техніки розпису «Вибійка»
Мисткиня вивчала давню техніку у музеях та фондах, і тепер передає свій досвід на майстер-класах

Влучна стрільчиня, екстремальна водійка та сакральна мисткиня: здавалося б - Оксана Сокол поєднує у собі несумісні риси. Але саме завдяки такому унікальному поєднанню – жінці вдалося опанувати дуже давню та складну техніку – «вибійку». А історія цього українського розпису на одязі сягає аж 10 століття.

Мене ця техніка заполонила, і я почала її практикувати. Я ходила в бібліотеки, фонди. Я вишуковувала і бачила. Так я познайомилася з вибійкою, - зазначила мисткиня з техніки «вибійка» Оксана Сокол.

«Вибійка» - це справа не для слабких. Спершу треба вирізьбити кліше з дерева, виготовити спеціальні фарби, а вже потім дуже чіткими рухами наносити сакральний малюнок на тканину. І з першого разу – це виходить не у всіх.

Треба мати певне вміння в руках, це треба мати дуже круте. Сильно натиснеш – ти перетиснеш, фарба може розтектися, не дотиснеш – відбиток буде нечіткий. Тобто, тут треба таку золоту середину знайти, так вміти це від балансувати, але це все з досвідом. На 3-4 штампі, звичайно, ти розумієш: о, в мене вже починає щось виходити, - розповіла співачка, співорганізаторка майстер-класу з техніки «вибійка» Наталка Карпа.

Оксана Сокол займається вибійкою вже 9 років, і не раз організовувала етно-покази за кордоном. Іноземці в захваті від мисткині та її виробів і часто плутають малюнок з вишивкою.

2016 була моя перша колекція дитячого одягу, я представляла у Відні. Це були дні української культури при ООН. Це я готувала на показ в Магдебург. Її я не продаю, бо це моя, і мені вже важко такі речі робити. Лише в Карпатах можу. Я її в Карпатах і виконувала, поблизу Східниці, - зазначила мисткиня техніки «вибійка» Оксана Сокол.

Мистецтво вибійки має багато прихильників і в Україні,  серед них, навіть, відомі люди. Співачка Марія Бурмака робить свої перші кроки на майстер-класі, і хоч ця робота непроста, проте неабияк заряджає та розслабляє.

Це заняття – воно дуже медитативне. Тому що треба бути спокійною: нанести фарбу, а потім дуже спокійно – о-па, і поставити. Це заняття вчить врівноваженості. Дуже круто, насправді. І я отримую величезне задоволення. І я це буду носити, - зазначила співачка, учасниця майстер-класу з техніки «вибійка» Марія Бурмака.

Цього разу на майстер-клас Оксана принесла штампи, які придумала сама. Але каже, що вдома у неї зберігаються величезні кліше, і їхній відбиток несе важливу сакральну інформацію.

Тут є різні: і сучасні, і змішані, але є папороть на основі музейних. Я вдома маю великі кліше, вага одного дуже важка, - мисткиня з техніки «вибійка» Оксана Сокол.

Організовувати уроки з вибійки Оксані допомагає співачка Наталка Карпа. І за цей час вона й сама вже добряче набила руку на такому мистецтві, і навіть створила особливе вбрання для донечки та для виступів на сцені.

Перші вироби – це, власне, було для донечки. Був такий великодній набір одягу. І другий – це був: пані Оксана каже: давай тобі зробимо костюм на сцену. Будеш пропагувати через музику красу нашої української вибійки. Так і трапилось, - розповіла співачка, співорганізаторка майстер-класу з техніки «вибійка» Наталка Карпа.

Оксана Сокол провела вже півмільйона майстер-класів та постійно передає свій досвід переселенцям та військовим. Каже, що така робота не лише навчає повазі до культури, але й лікує та заспокоює у наш непростий час. А ще мисткиня популяризує українську етнографію серед іноземців та вже мала силу силенну виставок за кордоном.

Андрій Самойленко - pravdatutnews.com

Читайте також
Небезпечні плазуни на Львівщині: цими вихідними на Стрийщині госпіталізували 2 осіб після нападу змій (відео) Небезпечні плазуни на Львівщині: цими вихідними на Стрийщині госпіталізували 2 осіб після нападу змій (відео)
На Львівщині почали фіксувати напади плазунів на людей. Втім фахівці переконують, що це стається через необережне поводження та незнання правил відповідних поведінки під час зустрічі із змією.
У Львівській ОВА презентували оновлений сайт (відео) У Львівській ОВА презентували оновлений сайт (відео)
Сайт став більш зручним і доступним. Звідти забрали все зайве, доповнили інформаційними розділами, корисними сервісами і контактами. 
Відкрито продаж квитків на рейс Запоріжжя – Львів
Ціна стартує від 700 грн. Перший рейс здійснюватиметься 29 травня.
Loading...
Load next