Фото: National Cancer Institute/Unsplash
У Сполучених Штатах уперше офіційно затвердили тест крові, що може допомогти виявити хворобу Альцгеймера. До цього для діагностики використовували значно складніші й дорожчі методи — наприклад, сканування мозку або дослідження спинномозкової рідини.
Рішення ухвалило Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA), повідомляє Washington Post.
Метод під назвою Lumipulse ґрунтується на виявленні у крові аномальних амілоїдних білків — саме їх накопичення в мозку формує бета-амілоїдні бляшки, які порушують взаємодію між нервовими клітинами. Вважається, що поява таких бляшок — одна з найперших ознак розвитку хвороби Альцгеймера, найпоширенішої форми деменції. Станом на 2025 рік її діагностовано у 55 мільйонів людей.
На відміну від раніше застосовуваних процедур, для Lumipulse достатньо лише зразка крові. Це значно спрощує виявлення захворювання, дозволяє зменшити інвазивність обстежень та дає можливість розпочати лікування на ранніх етапах.
У FDA зазначають, що тест дозволений для людей віком від 55 років, які вже мають ознаки когнітивних порушень. Водночас результати аналізу повинні враховуватися разом з іншими медичними показниками.
За словами представників агентства, це значний крок у покращенні доступу до ранньої діагностики. А головний науковий співробітник Фонду відкриття ліків від Альцгеймера Говар Філліт назвав тест «історичним проривом», що змінить підхід до лікування.
Водночас експерти застерігають: аналіз не є безпомилковим. Під час клінічних випробувань він виявив бета-амілоїдні бляшки у понад 91% випадків позитивного результату, а у 97% випадків негативний результат підтвердив відсутність ознак хвороби після додаткових обстежень.
Наразі остаточного лікування хвороби Альцгеймера не існує, однак деякі ліки дозволяють уповільнити її перебіг. Причини розвитку захворювання досі остаточно не з'ясовані.
Нагадаємо, у Києві епідеміологи з'ясовують причину спалаху гепатиту А: наразі 65 хворих
Юлія Педюк - pravdatutnews.com