Чому виникає жировик і чи може він бути небезпечним для здоров’я?
Від маленької, майже непомітної жирової пухлини до гігантської, яка може важити до декількох кілограмів. Такими можуть бути ліпоми.
Лікар-хірург Львівської обласної клінічної лікарні Юрій Маркевич розповідає: «Воно виникає з двох причин. Жир поділяється на воду та енергію. От, блокування синтезу цього спеціального білка призводить до накопичення. Друга проблема – це, навпаки, накопичення так званими клітинами адипоцитами жирової тканини, які поступово розростаються і набирають такої форми, як грона винограду».
Лікарка-дерматолог Львівського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Христина Решетняк додає: «Це є м’який неболючий новотвір, який під шкірою прощупується і легко пересувається».
І хоча цю пухлину в народі називають жировиком, та, насправді до ваги людини це ніякого відношення немає.
«Сам по собі жировик або ліпома утворюється в місцях, де якраз менше всього жиру, тобто в ділянках шиї, на стегні та спині, на руках, зокрема на ліктьових поверхнях. Люди, які швидко худнуть, мають більшу ймовірність, що в них з’явиться ліпома. Немає значення що ви їсте, де ви спите, що ви робите. Більше значення має генетика» - зазначає Юрій Маркевич.
Причину появи цієї пухлини дослідники встановлюють до сьогодні, але за спостереженнями і дослідженнями лікарів ген, який провокує виникнення ліпоми, можна успадкувати.
Христина Решетняк каже: «Це може бути генетичний фактор, тобто спадковість. Також це інколи може виникати після травматизації».
Якщо ви помітили на собі цей новоутвір, панікувати не треба. Адже, зазвичай, вона не проносить дискомфорту. Але якщо вона з’явилась, лікарі радять її не тиснути і не травмувати.
Христина Решетняк наголошує: «Якщо виникає одна ліпома і ми спостерігаємо, що вона неболюча, не збільшується у розмірах, звісно, її можна і не турбувати. Якщо новоутвір стає болючий, він збільшується у розмірах і створює косметичний дефект потрібно звертаються до хірургів для видалення».
Юрій Маркевич каже: «От коли відчувається, що вже заважає, що люди звертають увагу, що ви з тим жити не можете, тоді варто цього просто позбутися. Друга причина - коли починає боліти, а болить тоді, коли є травматизація».
В такому випадку її потрібно показати лікареві, адже, бувають випадки, коли ця доброякісна пухлина перероджується в злоякісну.
Юрій Маркевич додає: «Ліпома може, на жаль, переродитися в ліпосаркому. Це буває, на щастя, дуже рідко, але все таки трапляється. Буває, коли є часта травматизація, буває коли є якесь тривале хронічне захворювання, коли є стресові ситуації, тоді, на жаль, треба робити пункцію і забирати цю ліпосаркому».
Додамо, що найчастіше з ліпомами звертаються пацієнти, які займаються спортом. Оскільки часто до запального процесу і росту жировиків призводить травма.
Авторка: Ірина Цвігун
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.