Мистецтво на карантині: Як живуть львівські театри?
Нові костюми, декорації та постановки. Репетиції йдуть повним ходом, а глядацькі місця пустують. Через карантинні обмеження мистецька індустрія вже четвертий місяць у кризі. У театрі ляльок носом не хнюпають і стараються попри фінансові труднощі максимально продуктивно використати цей час: готують проєкт на гранти та активно проводять репетиції.
Директорка театру ляльок Уляна Мороз зазначає: «На цей час ми створюємо вистави нові за допомогою грантів, підписали договір із українським культурним фондом. Є якась можливість виготовляти вистави, але банально заплатити за світло в нас вже ні з чого».
Окрім декількох проєктів для наймолодших глядачів, взялися за постановку непростої вистави для дорослих.
Уляна Мороз, директорка театру ляльок розповідає: «Це за Юрієм Винничуком «Танго смерті» - ця вистава для нашого колективу в досить довгому складному процесі, тому що позаду мене дуже складна декорація і навіть художниця сміялася, коли хлопці приварять ще один механізм і ще один підшипник, то ця машина злетить».
Керівництво театру зазначає: готові грати свої постановки просто неба чи у двориках, але на це потрібно зелене світло від влади. Досвід проведення подібних вистав на свіжому повітрі є, але велика кількість шанувальників такого вуличного мистецтва лякає представників штабу з протидії коронавірусу. Чи не найбільше у мистецькій установі бояться втратити свого глядача після такої затяжної паузи.
Уляна Мороз, Директорка театру ляльок продовжує: «На всі наші комунікації така велика перерва зробить велику яму комунікаційну і запустити театр не буде просто».
Частково відновилися репетиції і у Львівській філармонії. На фасаді висять старі афіші, а з нових анонсів хіба що онлайн-концерти. Та музиканти швидко пристосувалися до нових викликів. Фестиваль «Віртуози» відіграли віртуально, в творчому тонусі стараються тримати як себе, так і глядачів.
Повністю перейшов у онлайн-формат і скрипаль-віртуоз Олександр Божик. Єдиний мінус, зазначає – живих емоцій не замінить жоден екран.
«Це не порівняється із живим виконанням, тому що адреналін, який є під час живого виконання – його неможливо передати онлайн і зі спілкування з друзями, розумію, що в цьому році напевно концертів і не буде таких потужних як ми збирали оперні театри чи філармонії», - Олександр Божик, скрипаль-віртуоз.
У час карантину разом із дружиною започаткували нову традицію – щочетверга записують відео-кавери на відомі композиції. Зізнається: карантин його простимулював переходити повністю на віртуальний контакт з глядачем, бо ж невідомо, що чекає у майбутньому.
«Дуже багато мені не сподобалося негативних відгуків, що музикант – це така професія як хобі, нехай вони йдуть копають бульбу, але скажу відверто, ми зараз біля стін львівської філармонії і я тут пропрацював багато років і щоб сюди потрапити треба мати вищу музичну освіту, а це близько 16 років навчання», - Олександр Божик,
скрипаль-віртуоз.
Після численних скарг і звернень і у Верховній Раді вирішили піти назустріч митцям, а тому ухвалили законопроект про підтримку культури, креативних індустрій та туризму. І ніби нормативний документ актуальний, тільки-от чітких механізмів там не прописано – зазначають юристи.
«Наразі законом визначені тільки загальні поняття, тобто будуть надаватися пільги, будуть оплачуватися менші послуги за оренду цих приміщень , тобто певна вартість таких видатків і субсидій передбачається державою, будуть зміни до держбюджету і має бути реальна фінансова підтримка», - Лілія Баюш, юристка.
Впродовж наступного місяця з моменту ухвалення цього законопроекту розроблять ряд інструкцій та положень, які регламентуватимуть допомогу представникам мистецьких кіл. Тим часом, як театрали, так і музиканти в один голос зазначають, що готові дарувати свою творчість з дотриманням усіх карантинних рекомендацій, потрібне лише «добро» від держави.
Натомість, іноземні колеги вже до цього прийшли. У берлінському театрі з приміщення прибрали 500 зі семиста місць, а також скасували антракти. А музиканти Великого оперного театру Лісео у Барселоні виступили перед горщиками з рослинами.
https://www.youtube.com/watch?v=hjmKwsjgNysАвторка: Валерія Паненко
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.