Львівські медики розповіли, що треба знати про скарлатину
Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бета гемолітичним стрептококом групи А. Характеризується вона інтоксикаційним синдромом, ангіною і висипкою на шкірі. Про це зазначила сімейна лікарка Наталія Тенюк.
Зустрічатися таке захворювання може і в підлітків, але в основному хворіють дітки до 5 років.
"Діти до пів року не хворіють на скарлатину, бо мають транс плацентарний імунітет від матері", - пояснила завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ЛНМУ ім. Данила Галицького Галина Литвин.
Скарлатина передається повітряно-крапельним або побутовим шляхами й має різні клінічні форми.
"Найтиповішою є скарлатина з ураженням мигдаликів. Колись Філатов сказав, що немає скарлатини без ангіни. Це не завжди 100% твердження, бо є й екстрафаренгіальна скарлатина, коли може бути ушкоджена шкіра або ранова поверхня", - додала Галина Литвин.
Також є рідкісна форма скарлатини, яка може передаватись через харчові продукти.
Разом із тим, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб розповіла, причина розвитку харчової скарлатини - вживання десертів, адже вона є добрим поживним середовищем для життя і життєдіяльності стрептокока.
Здебільшого проявляється скарлатина раптово: розвивається ангіна, а на язику з’являється жовто-білий наліт. Також характерною ознакою скарлатини є висипка на тілі.
Сімейна лікарка у Львові Наталія Тенюк пояснює: "Висипка при скарлатині з'являється не відразу, а з другого дня хвороби. Підіймається температура, головний біль, ангіна, може нудити".
Незважаючи на клінічну форму, скарлатину лікують лише антибіотиком. Чекати доки недуга пройде самостійно або ж пробувати лікувати самому не рекомендують, бо можуть з’явитись ускладнення.
Зазвичай дитина, яка перехворіла скарлатиною, може більше її не боятися адже від неї виробляється імунітет. Проте так буває не у всіх.
"Виробляється стійкий і тривалий антитоксичний імунітет. Повторно заразитися скарлатиною практично не можливо, але є такі моменти коли ми швидко починаємо антибактеріальну терапію, вбиваємо цей стрептокок і організм більше не встигає виробити той антитоксичний імунітет", - додала Наталія Тенюк.
Навіть якщо після лікування симптоми захворювання вже зникли і дитинка добре почувається, не варто спішити відправляти туди, де є велике скупчення людей.
Лікарка пояснює, що на самоізоляції потрібно знаходитись 22 дні з першого дня початку прояву захворювання, адже можна повторно заразитися бета гемолітичним стрептококом, внаслідок чого виникає дуже тяжка алергічна реакція у вигляді або висипання на шкірі, або міокардитом, або ураженням нирок гломерулонефритом.
Слідкуй за нами на Facebook, Telegram, Youtube і знай Правду.