Фото: unsplash
Сьогодні, 28 липня, відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами.
Фахівці Національного Наукового центру хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова розповіли про підхід до боротьби з вірусними гепатитами, зокрема про методи лікування, ефективні профілактичні заходи та потенційну небезпеку носіїв для інших людей.
Цей день присвячений підвищенню обізнаності про вірусні гепатити, способи їх профілактики, діагностики та лікування, - йдеться у повідомленні.
У Центрі імені Шалімова наголосили, що гепатити B і C становлять серйозну загрозу для здоров'я населення. Зазвичай ці захворювання протікають безсимптомно, проте з часом можуть спричинити цироз або рак печінки. Шляхи передачі вірусних гепатитів різняться залежно від їхнього типу. Гепатити A і E передаються фекально-оральним шляхом, переважно через забруднену воду, їжу або тісний побутовий контакт з інфікованими.
Гепатити B, C і D передаються переважно через контакт з інфікованою кров’ю або біологічними рідинами. Зараження можливе через спільне використання голок, незахищені статеві контакти, а також під час пологів - від матері до дитини. Гепатит D поширюється тільки серед людей, інфікованих гепатитом B, оскільки вірус D не може розмножуватися без наявності вірусу гепатиту B, - пояснили в Центрі Шалімова.
Існує кілька ефективних шляхів профілактики гепатиту:
- Вакцинація: наразі доступні дієві вакцини проти гепатиту А та В.
- Уникнення контакту з чужою кров'ю або біологічними рідинами: не користуйтеся спільними бритвами, зубними щітками чи манікюрними інструментами. Для татуювань та пірсингу слід використовувати лише стерильні інструменти.
- Безпечна сексуальна поведінка: зокрема, застосування бар'єрних методів контрацепції.
- Дотримання норм гігієни: ретельно мийте руки з милом після туалету, перед приготуванням та вживанням їжі, а також після контакту із забрудненими предметами чи поверхнями.
- Безпечне харчування та вода: вживайте очищену воду, ретельно мийте овочі та фрукти перед споживанням.
В Центрі також зауважують, що у разі виявлення симптомів або при підтвердженні діагнозу вірусного гепатиту необхідно звернутися до лікаря.
Побутове співжиття з людиною, хворою на гепатит С, є безпечним за умови дотримання правил. Цей вірус не передається через поцілунки, обійми, чхання, кашель або спільне використання посуду. Основна небезпека полягає в контакті з кров'ю, адже навіть висохла кров залишається заразною.
Нагадаємо, скільки годин потрібно спати, щоб не шкодити здоров'ю: дослідження
Максим Кольц - pravdatutnews.com