Фото: Pexels
Екстрене проведення вакцинації під час спалахів інфекційних хвороб дозволяє значно зменшити кількість захворювань і смертей.
Про це свідчать результати нового дослідження, опублікованого в журналі BMJ Global Health.
Завдяки такій вакцинації вдалося запобігти до 60% нових випадків і летальних наслідків від кору, холери, менінгіту, гарячки Ебола та жовтої лихоманки.
Науковці проаналізували дані про 210 спалахів у країнах із низьким і середнім рівнем доходів за період 2000–2023 років. За допомогою епідеміологічного моделювання вони порівнювали сценарії з екстреною вакцинацією та без неї, а також враховували рівень охоплення плановими щепленнями до початку спалахів.
Загалом дослідження показало, що екстрені щеплення запобігли приблизно шести мільйонам інфекційних захворювань, 327 тисячам смертей і зменшили економічні втрати майже на 32 мільярди доларів.
Найпомітніший ефект вакцинація мала при спалахах холери та Еболи: кількість випадків зменшувалася до 60% і 55% відповідно. Водночас кір, який легко передається, лишився основною причиною масових захворювань — однак вакцинація допомогла уникнути близько чотирьох мільйонів випадків та врятувати 20 тисяч життів.
Крім того, вакцинація суттєво зменшувала масштаби епідемій: у п’ять разів рідше траплялися великі спалахи кору, у три рази — жовтої гарячки, і в понад два рази — лихоманки Ебола.
Дослідники підкреслюють, що чим раніше розпочиналась вакцинація, тим сильніший був її ефект. Водночас значення має і рівень планової імунізації населення до початку надзвичайної ситуації. На цьому тлі автори закликають інвестувати в системи рутинного щеплення, особливо в регіонах, де епідемії трапляються найчастіше — зокрема, в тропіках.