У Львівському історичному музеї проходить виставка «Львів і вода» (відео)

У Львівському історичному музеї проходить виставка «Львів і вода» (відео)

Старе цеберко, дерев’яни труби та перші лічильники – експозицію унікальних знахідок, пов’язаних із життєдайною представили в історичному музеї. «Львів і вода» – це дві великі кімнати, що порталом переносять в історію водопостачання та водовідведення міста. Загалом – близько 200 оригінальних предметів.

Керамічні труби використовувалися відносно недовго, приблизно років 200, а вже із 17 ст ми маємо ось такі унікальні предмети, як, наприклад, ось цей фрагмент водопровідної труби, але вже дерев’яної. Вона походить теж зі Львова і під час ремонту одного з будинків ще приблизно в 50х роках вже минулого століття, 20-го, її відкопали, - каже Андрій Музика, завідувач відділу «Музей історії Львова» Львівського історичного музею

Серед унікальних артефактів – відро 16 століття, знайдене під час археологічних досліджень на вулиці Федорова. Окремий акцент – використання води у релігійних обрядах різних національних спільнот, які проживали у Львові впродовж минулого століття.

Цінний предмет – трисвічник для освячення Йорданської води, належав Греко-Католицькому священнику Івану Кубаю, котрий проводив освячення води Йорданської в часі, коли церква була забороненою, тобто в часи підпілля.

Серед цінних речей – посудина для освяченої води, яка майже 200 років перебувала в костелі Марії Сніжної. Особливу увагу куратор виставкового проєкту «Львів і вода» Андрій Музика звертає на світлину.

Свято хрещення християн віри Євангельської.

Переважають тут світлини кінця 19-го – початку 21 століття. Більшість із них представлені на загал вперше. Подача води до помешкань львів’ян розпочалася лише 120 років тому. До цього часу ж містяни набирали воду у криницях, яких налічувалося понад 200.

Наприклад, місце, яке зараз львів’яни можливо і не впізнають, бо це є теперішня площа генерала Григоренка і управління обласної поліції. На початку 20 ст на місці пам’ятника захисникам Української державності, тобто правоохоронцям, які загинули під час виконання службових обов’язків, була така громадська криниця.

І звісно ж, куди без Полтви? Цій річці присвячений окремий розділ. Найдавніші світлини, на яких можна побачити річку ще назовні. А також пам’ятки, адже Полтву історики називають «хранителькою пам’яті про події та людей». У цій невеликій вітрині зібрані цінні речі, знайдені у львівьских підземеллях, де протікє Полтва»

Це і монети, котрі датуються початком 20-го ст: австрійські, польські, пізніше радянські. Це є відзнаки від військової уніформи.

Є тут і предмети, знайдені в річці на момент її так званого засклепіння на рубежі 19 століття.

Цей перстень, який ми датуємо 18 ст і дуже цінна річ це підвіска із монограмою. Знайшли її у 1899 році.

Цим виставковим проєктом працівники музею намагалися показати львів’янам те, завдяки чому місто існувало ще з початку 13-го століття, адже саме вода була вкрай важливим ресурсом. Вона була не лише джерелом життя чи промислу, але й відігравала важливу роль у обороні.

Використовували і в обороні міста Львова. Теж ми не забуваємо про це говорити, що і річка Полтва, і струмки, які збігали із Замкової гори, їх використовували в оборонних цілях міста впродовж довшого часу, - каже Андрій Музика, завідувач відділу «Музей історії Львова» Львівського історичного музею.

Нині ж наголошують на раціональному використанні та збереженні водних ресурсів у регіоні. Триватиме виставка у Львівському історичному музеї до кінця року.

Підтримай нас на Patreon: https://www.patreon.com/pravdatutlviv 


Злата Новосельська - pravdatutnews.com

Читайте також
У Львові відкрили виставку військових артефактів, які художники перетворили на витвори мистецтва У Львові відкрили виставку військових артефактів, які художники перетворили на витвори мистецтва
У центрі Довженка волонтери з м. Кривий ріг представили унікальну виставку використаної амуніції, яку художники перетворили на витвори мистецтва
Відома художниця Ірина Третяк презентувала нову колекцію картин (відео) Відома художниця Ірина Третяк презентувала нову колекцію картин (відео)
Про «почуття» до навколишнього світу, людей та улюбленої справи. Художниця Ірина Третьяк презентувала нову колекцію картин. Нові трансформовані твори стали продовженням вже відомої виставки Ірини «Арт-Гранат».
Правила поведінки на водоймах: кількість нещасних випадків на водоймах Львівщини зростає щодня (відео) Правила поведінки на водоймах: кількість нещасних випадків на водоймах Львівщини зростає щодня (відео)
Наразі у області – 20 озер, які є безпечними для купання. Перелік оприлюднений на сайтах ГУ ДСНС Львівщини та облдержадміністрації.
Loading...
Load next