Купівля квартири з котловану: як перевірити забудовника

Купівля квартири з котловану: як перевірити забудовника

Інвестиція в нерухомість завжди пов'язана з ризиками, а під час війни вони стають ще вагомішими. Придбання квартири на стадії котловану може виглядати економічно привабливо, але приховує багато підводних каменів. Щоб уникнути неприємних сюрпризів і зберегти свої кошти, необхідно підходити до перевірки забудовника максимально відповідально.

Найкращий спосіб - приділити вдосталь часу аналізу забудовника (його попередніх проектів, відгуків, новин, а не лише позитивної реклами на сайті), а також права на земельну ділянку, на здійснення будівництва, умов договору тощо. Для цього можуть стати в нагоді як державні реєстри, так і приватні ініціативи, наприклад, https://lun.ua/. Розглянемо це питання детальніше.

Крок № 1 - Репутація забудовника, а також інших учасників будівництва. Необхідно переглянути доступну у мережі інформацію про цю особу, зокрема, публікації, відгуки, можливі скандали тощо. Також варто:

Крок № 2 - Право на землю. Це питання є фундаментальним у всіх значеннях цього слова. Без права на землю (власності чи оренди) не можна використовувати земельну ділянку, зокрема, здійснювати будівництво. А якщо такого права немає - то у майбутньому збудований обʼєкт може бути знесено, а інвестори втратять свої гроші. Також варто перевірити цільове призначення земельної ділянки, що має відповідати суті будівництва. Це можна зробити за посиланням: 

Крок № 3 - Право на здійснення будівництва. Перевірте, чи має забудовник дозвіл на виконання будівельних робіт, а також чи проект відповідає містобудівним умовам та обмеженням (наприклад, кількість поверхів обʼєкта будівництва). За необхідності можна звернутись до місцевої влади чи Державної інспекції архітектури та містобудування України (https://diam.gov.ua/onlain-pryiom).

Крок № 4 - Договір. Часто договір надається інвесторам шаблонний, однак це не означає, що можна легковажно підписувати його. Важливо прочитати усі положення, зʼясувати їх зміст, якщо є труднощі, тому що підписання договору - це згода з його умовами, навіть якщо вони не на користь інвестора. У цьому блоці варто звернути увагу на відповідальність:

  • забудовника - за не завершення будівництва обʼєкта чи не здачу в експлуатацію у строк;
  • інвестора - за не здійснення оплат за визначеним графіком.

Крок № 5 - Оплата. Потрібно чітко зʼясувати, кому сплачуєте кошти і чи це цю компанію передбачено у відповідному договорі. Рекомендую здійснювати оплату лише на банківський рахунок, реквізити якого вказані у договорі. Докази оплати варто зберігати, як мінімум, до того, як будинок здадуть в експлуатацію.

Інвестиція у будівництво з котловану може бути фінансово привабливою, однак юридично ризикованою. Щоб мінімізувати можливі втрати, важливо ретельно перевіряти забудовника, його репутацію, документи на землю та будівництво, а також уважно аналізувати договір. Дотримуючись цих рекомендацій, можна значно підвищити свої шанси на успішну інвестицію і уникнути серйозних фінансових ризиків.

Нагадаємо, Оренда житла: що потрібно знати орендарю та орендодавцю

Софія Ратинська - pravdatutnews.com

Читайте також
Компанія Lev Development продовжила дію літньої спецпрозиції щодо купівлі нерухомості Компанія Lev Development продовжила дію літньої спецпрозиції щодо купівлі нерухомості
Спецпропозиція, що дозволяє вигідно придбати квартири в усіх житлових комплексах компанії Lev Development, продовжена до 1 серпня. Але це ще не все
Хто робітник, хто головний і хто за що відповідає: посади на будмайданчику Хто робітник, хто головний і хто за що відповідає: посади на будмайданчику
Девелопер, забудовник, підрядник – як не заплутатись…
Loading...
Load next