Оксана Забужко отримала диплом Почесного доктора Львівського університету

Оксана Забужко отримала диплом Почесного доктора Львівського університету

У Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося урочисте засідання Вченої ради з нагоди вручення диплома Doctor Honoris Causa ЛНУ ім. Івана Франка Оксані Забужко.

Про це повідомляє пресцентр університету.

Урочисте засідання Вченої ради ЛНУ ім. Івана Франка відкрив Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Після виконання Гімну України Ректор представив академічній спільноті Оксану Забужко, акцентувавши на тій ролі, яку вона відіграє у розбудові української державності та сприянні розвитку освіти, науки та культури.

Присвоєння звання Почесного доктора – це одна із найзнаменніших подій у житті Університету. Це свідчення зростання і зміцнення нашої університетської академічної спільноти. Почесними докторами Університету є видатні діячі культури, науковці, політики. Сьогодні ж ми вітаємо відому українську письменницю, філософиню, вручаємо їй диплом за активну громадську та політичну діяльність, за видатні заслуги в розвитку освіти, науки, культури, суспільно значущий внесок у розбудову української державності та вагоме сприяння розвитку Університету, – наголосив Володимир Петрович.

Володимир Мельник вручив Оксані Забужко диплом Doctor Honoris Causa Львівського національного університету імені Івана Франка за видатний внесок в українське письменство та активну культурну дипломатію і запросив високоповажну гостю прочитати для академічної спільноти традиційну інавгураційну лекцію.

Оксана Забужко розпочала свою промову зі слів вдячності на адресу адміністрації Львівського університету та всієї університетської спільноти, частиною якої відтепер стала і сама. "Мені бракує слів, щоб висловити всю міру мого безмежного зворушення сьогоднішньою подією, цим посвяченням в орден львівської професури. І це не просто риторична фігура, адже з усіх моїх нагород ця для мене найбільш особиста і навіть, не побоюся цього слова, родинна. З тих перелічених тут сьогодні моїх регалій, ознак та ідентичностей бракувало однієї, котра сьогодні найважливіша і котра власне й хвилює мене до такої міри, що я ледве стримую сльози. Я дочка абсольвентів Львівського університету. Мої тато і мама були вашими випускниками".

Ділячись спогадами про батьків, письменниця згадала ті складні часи, у які вони були змушені здобувати освіту. Так, її батька, Стефана Забужка, заарештували на 5 курсі, за пів року до захисту диплома, тож диплом Львівського університету він отримав лише через 5 років, повернувшись із сибірського «вічного поселення» та після реабілітації.

Це були повоєнні роки, коли на курс вступало 100 душ, а закінчувало 50, бо саме такий був відсоток зачистки української інтелігенції. Але попри це я виростала у світлі їхніх спогадів і в глибокому переконанні, що нічого кращого на світі не може бути за Львів  і Львівський університет у ньому, – зізналася Оксана Стефанівна.

За словами письменниці, викладачами та наставниками її батьків були легендарні особистості, від яких молоде покоління навіть у ті темні часи могло черпати європейські цінності, дух свободи та прагнення до знань. "Давню українську літературу в них викладав діалектист Пачовський, унікальний фахівець з українського бароко, небіж поета Василя Пачовського; новітню українську літературу – академік Михайло Возняк, у якого мій тато починав писати диплом; зарубіжну літературу – Михайло Рудницький, який кожної перерви збирав у курилці біля себе хлопців і звідти долинали вигуки, регіт і жарти… і всюди панувало оце відчуття такої свободи, єдності, відчуття спільнотності, яке я асоціювала зі студентством і молодістю".

Саме цим людям, як зазначила Оксана Забужко, вона завдячує тим, якою виросла і якою є тепер.

Вони змогли передати той вільний дух європейського університету, який я потім відчула в дорослому віці, коли вже сама їздила гостьовим лектором в Сорбонну, Оксфорд, Кембридж та інші міста – атмосферу європейського університету як спільноти об’єднаних любов’ю до істини, де стосунки учителя та учнів будуються не за радянською ієрархією згори донизу, а в діалозі, котрий веде свої традиції від платонівського «Симпозіону», де попри різні знання і досвід всі рівні  в основному – в любові до Істини, в пошуку Істини, де освіта – це передача не знань, а цінностей, – наголосила Оксана Забужко.

Після цього письменниця вкотре додала, що вважає великою честю та привілеєм стати частиною академічної спільноти Львівського університету.

 Бо культура є тяглістю традицій, і ця єдина спільнота мертвих і живих, котра будує майбутнє сьогодні, у знову ж таки темні часи, виявляється вирішальною уже для нашої з вами перемоги. Бо перемагає не тільки зброя, перемагає й освіта. Бо сьогодні в ці темні роки, коли ми змушені зі зброєю у руках обстоювати саме фізичне існування нашої країни і нашого імені, виявляється, що саме наша цивілізаційна перевага, історично нажитий нами рівень культури і освіти в тому числі дає нам і мотивацію, й інтерес до таких непрагматичних речей, як історія і національна класика, котрі пояснюють нам, зокрема й на полі бою, за що ми воюємо і що ми обстоюємо, – додала Забужко.

Насамкінець Оксана Забужко наголосила, що у війні завжди перемагає світогляд, і саме завдяки нашому світогляду Київ не впав за 72 години після початку повномасштабного вторгнення – "Завдяки тій ціннісній закладці, яку дають саме в Університеті і яку понесли в тому числі й на передову освічені українці".

Нагадаємо, Президент анонсував нові реформи в Україні для вступу в ЄС

Софія Ратинська - pravdatutnews.com

Читайте також
В Україні стартувала вступна кампанія 2021: що потрібно знати вступникам В Україні стартувала вступна кампанія 2021: що потрібно знати вступникам
Цього року майбутні студенти зможуть подати до п’яти заяв у будь-який вищий навчальний заклад на бюджет та до 30 заяв – на контрактну форму навчання.
Вісім вишів України потрапили до рейтингу найкращих університетів світу Вісім вишів України потрапили до рейтингу найкращих університетів світу
Це найбільша кількість українських вишів за всю історію, які увійшли до рейтингу QS World University Rankings.
ЗНО 2021 в Україні: хто з абітурієнтів може зареєструватися на додаткову сесію ЗНО 2021 в Україні: хто з абітурієнтів може зареєструватися на додаткову сесію
Випускники українських шкіл, які з поважних причин не змогли зареєструватись або ж прийти для участі зовнішнього незалежного оцінювання в період основної сесії зможуть зареєструватися для участі в додатковій сесії, яка розпочнеться вже з 29 червня.
Loading...
Load next